Nové pódium pre Aleixa v pretekoch, ktorým dominoval Bagnaia

Pecco Bagnaia vyhral v Mugelle. Druhé víťazstvo Ducati v tomto roku. Okamžite nastúpil líder Svetového pohára Fabio Quartararo a od Aleixa Espargaróa, ktorý sa opäť trápil v zásuvke, vzdialil ďalšie štyri body. Yamaha a Aprilia vkĺzli do domény Ducati na okruhu šitom na mieru pre taliansku továreň, ktorý slúži ako testovacia lavica.

Preteky poznačili sobotňajšie vyhlásenie Marca Márqueza, že po Mugelle pôjde do Spojených štátov štvrtýkrát na operáciu pravej ruky, vďaka čomu vynechá zvyšok sezóny. "Je ťažké čeliť pretekom, ale musím byť dostatočne profesionálny, aby som pomohol svojmu tímu."

Nie je ľahké vedieť, že budúci týždeň idete na operáciu. preteky, v ktorých budem za niekým, pretože tak menej trpím a menej sa unavím,“ vysvetlil jazdec Hondy zo svojho jedenásteho miesta na štartovom rošte.

Čistý štart, Marco Bezzecchi sa ujal vedenia, tesne za ním Luca Marini. Skvelá práca od dvoch jazdcov Mooney VR46 Racing Team, ktorí sú tiež „nováčikmi“ v kategórii. Marc Márquez postúpil o dve miesta, zatiaľ čo Quartararo obsadil štvrté miesto po tom, čo predbehol Aleixa Espargaróa. Nočná mora, že žijú v Honde, sa predĺžila pádom Pola Espargaróa, do konca zostávalo 18 kôl. Rovnaký osud postihol o tri kolá neskôr aj Alexa Rinsa. Druhé preteky v rade pre jazdca Suzuki bez bodovania, čím sa strácajú šance na pridanie do generálky.

Do konca zostávalo 14 kôl a vyjasnili si pozície a bolo jasné, že pôjde o záverečné boje. Na čele je päťčlenná skupina Bagnaia, Bezzecchi, Quartararo, Marini a Aleix Espargaró. Zozadu sa malá skupina troch (Zarco, Bastianini a Brad Binder) pokúšala spojiť s tými vpredu. Quartararo ťahal, porážal meď v zákrutách, aby sa pokúsil obsadiť oblasť, ktorú Yamaha stratila na rovinkách. Súboje medzi Angličanmi a Marinim favorizovali Bagnaia, ktorý mohol mierne odísť. Desať kôl do konca sa preteky skončili pre Bastianiniho, ktorý podľa všetkého bude v budúcej sezóne súčasťou oficiálneho tímu Ducati. Tretí vo Svetovom pohári, pridal novú nulu a uvoľnil miesto na čele, z ktorého mohol Aleix ťažiť.

Blížil sa koniec a Aleix bol ochotný držať sa sna o víťazstve na majstrovstvách sveta. Na svojej Aprilii sa cíti pohodlne a so siedmimi okruhmi do konca predbehol Bezzecchiho. Tretí, hľadal svoje piate tohtoročné pódium, štvrté v rade. Zdalo sa jasné, že ich boj bol o udržanie pozície, keďže Quartararo bolo ďaleko a Bagnaia svet ďaleko. Nenastali žiadne zmeny. Marc Márquez vyhral 12., Viñales 12., Jorge Martín 13., Alex Márquez 14. a Raúl Fernández 21. miesto.

Moto2: Acosta vyhráva, Canet havaruje

Len osem Grand Prix potrebuje Pedro Acosta na to, aby vyhral svoje prvé preteky v strednej kategórii. Vo veku 18 rokov a 4 dní je najmladším víťazom v histórii Moto2. Roberts a Ogura ho sprevádzali na pódiu. Preteky poznačili dve nuly Viettiho a Caneta, vďaka ktorým je svetový šampionát veľmi tesný a zaujímavý. Ogura koliduje s Vietti a Canet zostáva na 19 bodoch. Čo sa týka zvyšku Španielov, Augusto Fernández bol piaty, Alonso López ôsmy, Albert Arenas desiaty, Jorge Navarro 12., Fermín Aldeguer 14., Jeremy Alcoba 17. a Manuel González 20.

Moto3: Víťazstvo pre Garcíu Dolsa, sankcia pre Guevaru

Sergio García Dols vstúpil do Mugella ako druhý po tom, čo ho na rovinke predbehol Izan Guevara, ktorý využil sklz. Guevara sa však musel vzdať víťazstva, keď bol sankcionovaný pozíciou za šliapanie na green s kolesami v poslednom kole. S tretím Suzuki to bolo posledné najtesnejšie v histórii tejto kategórie. García Dols znovu potvrdzuje svoje vedenie, 28 bodov za druhým, sankcionovaným Guevarom. Šťastie španielskeho pilota sa naplnilo, keď dvaja z jeho hlavných rivalov o titul zostali bez skórovania. Dennis Foggia havaroval a Jaume Masiá sa dostal mimo bodov. Čo sa týka zvyšku Španielov, Ivan Ortolá siedmy, Adrián Fernández 10., David Muñoz 11., Jaume Masiá 17., ktorému sa celkovo ušlo druhé miesto, Carlos Tatay 19., Xavi Artigas 20. a Ana Carrasco 22. Daniel Holgado spadol a do finále má 10 kôl.