Nizozemska 2 (3) – 2 (4) Argentina: Genij in njegov vratar rešita Argentino

Ta petek je bilo na stadionu Lusail več paranormalnih pojavov. Nenavadni dogodki, ki so pripeljali do grozljive uvrstitve Argentine v polfinale svetovnega prvenstva po enajstmetrovkah po tekmi, ki je vodila vse do globoko v drugem polčasu. Ekipa albiceleste je dosegla to skrajno trpljenje, ker je Van Gaal v zadnjem kotu drugega polčasa vzel nepričakovano igro iz svojega čarobnega zvezka, ko je Mateu Lahoz določil prosti strel na robu argentinskega prostora. Brilijanten manever, ki ga je izvedel Weghorst, je Nizozemski omogočil izenačenje in odlično razpoloženje odšla v podaljšek. Če mu ni uspelo, je bilo to zato, ker je vratar Dibu Martínez Messiju podal roko v zadnjem obračunu in ubranil prva dva strela Nizozemcev.

• Nizozemska Noppert; Ake, Van Dijk, Timber; Dumfries, De Jong, De Roon (Koopmeiners, 46), Blind (Luuk de Jong, 64); Depay (Weghorst, 78), Gakpo (Lang, 113), Bergwijn (Berghuis, 46)

• Argentina Dibu Martinez; Molina (Montiel, m. 105), Lisandro Martínez (Di María, m., Otamendi, Romero (Pezzella, 78), Acuña (Tagliafico, 78); Mc Allister, Enzo Fernández, De Paul (Paredes, 66); Messi, Julián Álvarez (Lautaro Martínez, 82)

• Goli 1-0, Molina, m. 35. 2-0, Messi, m. 72 (str.), 2-1, Weghorst, m. 84, 2-2, Weghorst, m. 90+10

• Enajstmetrovke (3-4) Van Dijk (zgrešeni), Messi (gol), Berghuis (zgrešeni), Paredes (gol), Koopmeiners (gol), Montiel (gol), Weghorst (gol), Fernández (zgrešeni), Luuk de Jong (gol), Lautaro (gol)

• Sodnik Mateu Lahoz (Španija). Opomnil je Walterja Samuela (tehnično), Timberja, Acuño, Romera, Weghorsta, Luuka de Jonga, Lisandra Martíneza, Paredesa, Berghuisa, Van Dijka, Scalonija (tehnično), Messija, Otamendija, Bergwijna, Montiela

Argentina ne igra nogometa. Minute porabi za drgnjenje žarnice, da iz nje pride duh. Je grd genij, kratkih nog, rdeče brade in žalostnega obraza; genij, ki se nikoli ne nasmehne. Argentina je mučna, a polna upanja, saj preostalih deset igralcev ve, da se ta genij, ne glede na to, kako odsoten se zdi, kot da tava po drugih svetovih, ponavadi uteleši v čarobnem in nepredvidljivem trenutku. Tekme ekipe albiceleste bodo na ta način v napetem filmu določale tavanje po igrišču s podajanjem žoge ali obrambo tekmečevih napadov, dokler se nenadoma, brez vin à cuento, genij odloči, da se spusti iz oblakov in se materializira za segment Ta petek se je na stadionu Lusail v 36. minuti zgodil skoraj paranormalni pojav, pojavil se je Messi. Žogo je zapeljal na rob igrišča in filtriral podajo do Nahuela Moline, ki je graciozno premagal gozd nizozemskih nog. Rezultat je bil tako preprost kot risanje črte v pesek. Molina, ki si je morda to želel, je izkoristil dar genija in žogo pospravil v Noppertov gol. Nizozemski vratar je gledal v prazno in ni bil prepričan, ali naj preklinja svojo obrambo ali poklica Ikerja Jiméneza, da mu pove o nenavadni stvari, ki jo je pravkar doživel.

Do tistega trenutka se v igri ni zgodilo nič. Nekaj ​​napadov tukaj, drugi napadi tam in občutek, da nobena od obeh ekip ni hotela prevzeti poveljstva nad operacijami. Nizozemska je bolj uživala v protinapadu, Argentina pa je pomešala svetilko. Bila je dobra kombinacija v območju albiceleste, ki jo je Bergwijn končal z metom in prostim strelom, ki ga je Dibu Martínez prepričljivo obranil. A vse to so bile le smeti, zapiski v umazanem, praznem računovodstvu. Edina pomembna stvar se je zgodila v 36. minuti in le za dve ali tri sekunde.

V drugem polčasu je Nizozemska poskušala prevladovati, a Van Gaalova četa ni več tista oranžna, ki je tekmece stiskala do praznega. Niso vedeli, kako napasti argentinsko obrambo in nizozemski trener se je na koncu obrnil k ogromnemu Luuku de Jongu, da bi videl, ali je kakšna žoga padla nanj v območju in bila je sreča. Argentina se za te jedi ni preveč zmenila, ker je bil genij na prostosti. Če Messi ne bi imel tako smrtonosnih in nenatančnih soigralcev, bi se izkupiček golov povečal, vendar smo morali počakati, da je Dumfries trezno izvedel absurdno enajstmetrovko Acuña, ki jo je povozil v kotu kazenskega prostora, da je Argentina utrpela udarec. drugi pri markerju. Messi je žogo nežno namestil v mrežo pred zagotovo osuplim Noppertom.

Potem, ko se je videl, kako se z letalom vrača v Amsterdam, se je odzvala Nizozemska, ki se je zaradi pomanjkanja koristnejših sredstev zatekla k najpreprostejšim in najučinkovitejšim receptom. Van Gaal je pokazal svojo spretnost z menjavami in Weghorst, ki je pravkar odšel, je dobro poslal žogo z glavo, ki mu jo je drugi rezervist, Berghuis, postregel z desnega krila. Tekma, v kateri so občasno že kresale iskrice, se je močno razpletla. Prekršek Paredesa nad Akéjem je razjezil klop Oranje, katere člani so v naglici sami zahtevali glavo argentinskega vezista. Mateu je zelo trpel, da je skušal uvesti nekaj reda, čeprav se je na koncu prepir rešil med udarci, Paredes pa je za spomin prejel rumeni karton. Španski sodnik je dodal deset minut in Nizozemska se je pripravila, da bo v napadih oblegala argentinsko polje. Šlo je za dvoumne in zapletene napade, a je Nizozemcem v zadnjem trenutku uspelo izsiliti prosti strel na robu kazenskega prostora. Potem se je zgodilo nepredstavljivo. Izkazalo se je, da imajo tudi pomaranče svojega norega genija, čeprav ga je skril med strani Van Gaalove beležnice. Koopmeiners je zagrozil s strelom na gol, a namesto tega podal do Weghorsta, ki je bil skrit v obrambi. Na presenečenje celotne Argentine je nizozemski napadalec zadel predložek, ki pa ga Dibu Martínez ni dosegel.

V podaljšku je Argentina bolj napadala in imela nekaj priložnosti za rešitev, a izenačenja ni uspela prekiniti. Moral je počakati do enajstmetrovk, kjer je Messi ugotovil, da ima v Dibuju Martínezu smrtonosnega, a zelo učinkovitega zaveznika. Albiceleste so bili v polfinalu. Hrvaško upanje.