Bronasto slovo Allyson Felix: "Bilo je neverjetno potovanje"

Javier Aspron

Moraš biti pošten. Zadnja tekma svetovnega pokala Allyson Felix je bila katastrofa za ZDA, saj je po dveh posebej slabih štafetah njenih deklet padla na tretje mesto. Da, tudi od najuspešnejšega, bolj kot kdorkoli drug, prvaka Los Angelesa.

Felixovo zabavo, njegov poklon, je pokvarila predstava Dominikanske republike, ki je v finalni oddaji osvojila zlato Fiordalize Cofil, ki je v ciljni črti ugnala Kennedyja Simona, ki je bil še bolj inri, prav tako so ga v zadnjih metrih premagali Nizozemci. Femke Bol.

Pred tem je na položaju pri Marileidy Paulino podlegel tudi 36-letni Allyson Felix, čeprav je to bolj razumljivo, saj je Dominikanka aktualna olimpijska podprvakinja in številka ena na svetovni lestvici v tej sezoni.

Dejstvo je, da relativno razočaranje, ki bi ga Felix lahko doživel za bron, zanj ni bilo dovolj. Takoj je priletel pod ameriško zastavo in se pripravil na uživanje v neuradnem slovesu od atletike. Uradna in finalna bosta ob koncu letošnje sezone.

Felix se je upokojil z 19 medaljami svetovnega pokala, a tega ni uspelo nobenemu drugemu športniku v zgodovini, ne moškim ne ženskam. Na koncu jih povzamejo takole: 13 zlatih, 3 srebrne in 3 bronaste.

»Zame zaključek doma pomeni skleniti krog. V svoji karieri sem vedno malo zavidal atletom, ki so tekmovali doma,« je te dni razmišljal atlet, preden je še zadnjič skočil v tartan. Félix, ki je enkrat osvojil tudi olimpijsko medaljo, sedem zlatih, je hodil veljati za eno velikih dam atletike: kaj ga je našlo.«

Pohvaljena s tribun Hayward Fielda bo športnica zdaj začela novo fazo, posvečena svoji družini in še posebej svoji hčerki Camryn, rojeni leta 2018. Zanjo je začela sodno bitko proti Nikeu, ki ji je znižala do 70 % njene plače po nosečnosti. Njen boj je multinacionalko prisilil v spremembo politike do športnic, ki so prekinile kariero, da bi postale matere.

»To je bilo neverjetno potovanje. V teh letih je zelo užival. Ta šport mi je že večkrat zlomil srce, preživel pa sem tudi veliko res srečnih trenutkov. Zelo ga bom pogrešal," je zaključil Felix. Atletika je malo osirotela.