Ana Moncada i David Ponseti, nowi mistrzowie Hiszpanii ILCA 6

12/02/2023

Zaktualizowano o 20:13

Klasa ILCA 6 ma swoich nowych mistrzów Hiszpanii, po czwartym i ostatnim dniu zamkniętym dzisiaj w RCN w Torrevieja. David Ponseti (CN Ciutadella) i Ana Moncada zdobyli tytuł mistrza kraju po ukończeniu trzech kolejnych testów w rundzie finałowej, kończąc tym samym planowany program sześciu testów.

Bardzo wyrównana ostatnia odsłona, w której mistrza nie było wiadomo aż do ostatniej próby. Cristina Pujol wystartowała jako liderka iw pierwszej próbie wywalczyła czwartą. Ze swojej strony Ana Moncada zanotowała swój najgorszy wynik częściowy w Torrevieja: 17. W drugiej rundzie obaj zajęli bardzo wyrównane miejsce, 10. miejsce dla Katalończyka i 7. dla Andaluzyjczyka. Wyniki tego drugiego testu miały przechylić szalę na korzyść Moncady, biorąc pod uwagę częściowe wyniki w rundzie kwalifikacyjnej i to, co mieliśmy w finale. W ostatnim teście Pujol zakończyła swój udział z 3. miejscem, a Moncada 6., co wystarczyło, by Sevillian pozostała w narodowym berle z 24 punktami do 29 dla Katalończyka.

U chłopców również wszystko było bardzo wyrównane. Dani Cardona (RCN Palma) miał już za sobą część drogi, ale pozostał ostatni dzień, w którym David Ponseti (CN Ciutadella) pokazał, że odniósł znacznie większe sukcesy. Częściowe 14-8-1 skazał tytuł na korzyść Ponsetiego. Wręcz przeciwnie, dla Hiszpana z S'Arenal dzisiejszy dzień nie był jego dniem. Z częściowymi wynikami 13-21-23, tytuł wymknął się nawet opcji na podium.

Podium, które zostało zamknięte w kraju z Ponsetim, Maxem Urquizu (CN Salou) i Pedro J. Conde (RCN Palma), podczas gdy w SUB19 wariant był z Conde, który był drugi, a Urquizu trzeci.

Podia w mistrzostwach Hiszpanii kobiet zamknęły Ana Mocada, Cristina Pujol i Martina Reino (RCN Gran Canaria). W SUB21 Margarida Perelló (CN S'Estanyol) została mistrzynią, a następnie María Martínez (RCR Santiafo de la Ribera) i Adriana Castro (RCN Torrevieja). Perelló i Castro powtórzyli podium w kategorii SUB19, zajmując odpowiednio pierwsze i drugie miejsce, a brąz zdobyła Aina Garau (CN S'Arenal).

W każdej drużynie narodowej Federacja Żeglarska Balearów została ogłoszona mistrzem na podstawie globalnych obliczeń jej żeglarzy.

Jeśli chodzi o tytuły w Tygodniu Olimpijskim, zwycięzcami zostali Włoch Massimiliano Antoniazzi i Ana Moncada.

ILCA 4 i ILCA 7 zamykają swój udział w Tygodniu Olimpijskim 5 i 8 testami zamkniętymi

Flota ILCA ukończyła łącznie 5 testów w ciągu tych trzech dni, co wystarczyło, aby móc ukoronować nowe obozy Tygodnia Olimpijskiego 2023. W ILCA SUB16 tytuł powędrował do Clary Shopie García i Jorge Santosa, obaj z CN Altea. W kategorii U18 mistrzami zostali Ukrainka Alina Szapolowa i Belg Cédric D'Hondt. Z kolei Oskar Madonich (Ukraina) zwyciężył w ILCA 7.