Sebastian Riquelme i Miquel Pérez oraz Paula i Isabel Laiseca, mistrzowie Pucharu Hiszpanii 420

17/05/2023

Zaktualizowano o 06:35

Ostatni dzień zawału serca w wodach ujścia rzeki Arousa. Trzeci i ostatni dzień regat o Puchar Hiszpanii 420, sprawdzian organizowany przez Królewską Galicyjską Federację Żeglarską, był bardzo zacięty. Z trzema czołowymi załogami, które dzieliły tylko dwa punkty, ostatnie trzy spory zadecydowały o zwycięstwie, które ostatecznie przypadło w ręce Katalończyków Sebastiana Riquelme i Miquela Péreza z Club Nàutic el Balís.

Strony się nie myliły. Trzeci dzień zawodów przywitał 60 uczestniczących załóg silnym północno-wschodnim wiatrem, który w określonych porach dnia osiągał prędkość blisko 20 węzłów. Mając te warunki i wszystko do ustalenia, flota wyszła na wodę gotowa dać z siebie sto procent w tym ostatnim ataku na tor wyścigowy.

Trzy czwarte miejsca wystarczyły, by kataloński zespół złożony z Sebastiana Riquelme i Miquela Péreza z Club Nàutic el Balís mógł utrzymać prowadzenie aż do finału, zostając tym samym absolutnym zdobywcą Pucharu Hiszpanii. Zrobili to również z czteropunktową przewagą nad sklasyfikowanymi segmentami, którymi byli ostatecznie Wyspy Kanaryjskie Jaime Ayarza i Mariano Hernández z dwoma punktami siódmymi i jedną trzecią.

Za reprezentantami Real Club Náutico de Gran Canaria trzecie miejsce na podium zajęli Marc Mesquida i Ramón Jaume z Balearów, pływający pod banderą Club Nàutic S'Arenal. Mesquida i Jaume byli najlepsi tego ostatniego dnia, dodając dwa częściowe zwycięstwa i trzecie miejsce.

W klasyfikacji kobiet tytuł zwycięzców przypadł w ręce sióstr Pauli i Isabel Laiseca z Real Club Náutico de Gran Canaria, a tuż za nimi uplasowały się marynarki z Club Nàutic S'Arenal María Perelló i Marta Cardona, które zajęły dopiero drugie dwa punkty od kanarków. Trzecie miejsce z kolei zajęły Nora García i Mariona Ventura z Club Nàutic el Masnou.

Puchar Hiszpanii 420 nagrodził także seniorów w kategoriach do lat 19 i do lat 17, zarówno w kategoriach męskich, jak i żeńskich. W kategorii poniżej 19 lat zwyciężyli Jaime Ayarza i Mariano Hernández oraz załoga złożona z Maríi Perelló i Marty Cardony, natomiast w kategorii poniżej 17 lat zwyciężyli Miguel Padrón i Luis Mesa z Real Club Náutico de Gran Canaria i Galicyjczycy Natalia Domínguez i Inés Ameneiro.

Domínguez i Ameneiro, najmłodsi żeglarze pływający pod banderami Real Club Náutico de Sanxenxo i Real Club Náutico de Vigo, odnieśli wspaniałe zwycięstwo w swojej kategorii i zajęli również ósme miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet.

Wśród galicyjskich reprezentantów również dobrze spisali się Pablo Rodríguez i Pablo Llorens z Reales Clubes Náuticos de Rodeira i A Coruña, którzy uplasowali się na czternastym miejscu po awansie z mniej do więcej w pierwszym dniu regat.

Po zakończeniu zawodów o godzinie 17:00 na obiektach Centro Galego de Vela odbyła się ceremonia wręczenia nagród. Manuel Villaverde, prezes Królewskiego Galicyjskiego Związku Żeglarskiego; José Ramón Lete, sekretarz generalny ds. sportu Xunta de Galicia; Argimiro Serén, radny ds. sportu w Vilagarcía de Arousa; Álvaro Carou, konsultant turystyczny; oraz Juan Andrés Pérez, kapitan morski Vilagarcía, byli odpowiedzialni za wręczenie nagród zwycięzcom imprezy.