Conte dhe Tuchel vijnë në përplasje

Miguel Viperino

Në Angli asnjë lojë nuk është e parëndësishme dhe derbi i Londrës nuk mund të jetë. Chelsea-Tottenham, Kane-Havertz, Conte-Tuchel. Dueli premtoi tension, por ajo që u pa në fushë përfundoi me zjarr.

Pas një fillimi marramendës, Chelsea u fut në tabelë falë kombinimit të dy nënshkrimeve të reja. Goditje nga këndi nga Cucurella dhe gjuajtje nga një Koulibaly, i cili e dërgoi me gol drejt këndit. Ndeshja ishte e vështirë, shumë faulle, gabime dhe kartonë të verdhë. Gjithçka shpërtheu në pjesën e dytë, kur në minutën e 68-të, pasi Hojbjerg barazoi me një gjuajtje të ulët nga distanca, mposhti Mendin dhe lëshoi ​​çmenduri në stol. Në festë, Conte iu afrua të dyve Tuchel duke i bërtitur golin në fytyrë dhe menjëherë më pas, ata filluan të shtyjnë njëri-tjetrin. E verdha për të dyja. Karta 'Rrumbullakët'.

Gjithashtu, pesëmbëdhjetë minuta nga fundi, Chelsea u bashkua sërish falë një kundërvënieje të fituar mjeshtërisht nga James. Të gjithë sytë shkuan te stolat: por Tuchel, pesha që vrapoi në vijën anësore me grushtat ngritur, nuk e ndezi flakën e luftës.

Megjithatë, fundi i ndeshjes mbarti tmerre. Në minutën e 95-të, një goditje këndore e përsosur nga Perisic u përdor nga Harry Kane, i cili me një goditje me kokë vendosi rezultatin përfundimtar në 2-2. Tale nuk u përmbajt. Ai përqafoi lojtarët e tij dhe bërtiti drejt pankinës së Chelseat. Thuaji duart e shtrënguara me gjermanin, por ai nuk e lëshon, nuk e lë të shkojë. Dukej si një shfaqje skenike, por është liga angleze. Italiani e shtyu dhe i kërkoi respekt, ndërsa gjermani i kujtoi ta shikonte në sy. Gjyqtari zgjidhi gjithçka me letrat më të thjeshta të jetës së tij, të kuqe për të dy.