Francija 3 – Poljska 1: Mbappé je zlorabec, ki je Francoze pognal v četrtfinale

Francija je na igrišče stopila prepričana o lastni premoči, z nekoliko žaljivo samopodobo, ki je mejila na arogantnost. Ve, da mu sploh ni treba prevladovati v igri, da gol na koncu pade, kot je padlo Newtonovo jabolko, po čistem zakonu gravitacije. Podedoval je staro samozavest Nemčije in ga sploh ne skrbi, da bi s klekljanjem odprl zapletene dostopne poti do tekmečevega cilja. Dovolj je, da se resno usede v središče igrišča in verjame, da bodo njegovi krilni igralci pobrali pitno podajo, morda Griezmanna, in v dveh sekundah prišli od nič do sto. Dembele je neobvladljiva in iracionalna različica Mbappéja, a ko oba pospešita sovražnikovo obrambo, začne trepetati, ker postane vse mogoče.

Deschampsa ne zanima utopitev tekmeca na njegovem območju, čeprav se zdi, da bi Francozi, če bi to želeli, lahko. Toda raje jih opazujte minute in minute, preden jim zadate še zadnje udarce.

• Francija: Lloris (cap) – Kounde (Disasi 90+3), Varane, Upamecano, Theo Hernández – Tchouameni (Fofana 66), Griezmann – Dembele (Kingsley Coman 76), Rabiot, Giroud (Marcus Thuram 76), Mbappé.

• Poljska: Szczesny – Cash, Glik, Kiwior (Bednarek 87), Bereszynski – Zielinski, Krychowiak (Bielik 71), Szymanski (Milik 64), Kaminski (Zalewski 71), Frankowski (Kamil Grosicki 87) – Lewandowski (cap).

• Goli: 1-0, 44. min.: Giroud; 2-0, min. 74: Mbappe; 3-0, min. 91: Mbappé; 3-1, min. 99: Enajstmetrovka Lewandowski

• Sodnik: Jesus Valenzuela (VEN). Opomnil je Auréliena Tchouménija (min.32) iz Francije ter Bartosza Bereszynskega (min.47) in Mattyja Casha (min.88) iz Poljske.

Prvi udarec je sledil v 43. minuti, pred tem pa je bilo nekaj poskusov, ki jih je dobro rešil Szczesny. Poljaki so lahko spremenili predznak tekme in Francijo postavili v kompromis, a je dvojno izginotje Zielinskega strmoglavilo v Llorisa, odgovor Kaminskega pa je pod prečko posnel Varane. V naslednji igri pa je veteran Milanov strelec potrdil lepo podajo Mbappéja proti Giroudu in popeljal Francijo naprej na lestvici.

Ni milosti za Poljsko, ki je ob polčasu šla s stisnjenimi ušesi, vendar je v francoskih zmagah nekaj neizprosnega, pravilo, ki se upošteva s trdovratnostjo fizikalnih zakonov: njihove žoge gredo noter, tekmecu pa ne.

Drugi udarec je sledil v 73. minuti in je bil odličen povzetek Francije. Poljska je s svojimi zmanjšanimi sredstvi spravila Llorisa v težave, ko je Griezmann ujel žogo v prostoru in jo brcnil. Žoga je padla do Girouda na sredini igrišča. Obvladal ga je in ga podal Dembeleju, ta pa se je pognal v tek, kot da bi dobil nove baterije. Videl je Mbappéja, ki je napredoval na levi strani napada, in mu podal žogo. Angleška številka 10, ki se zdi pripravljena prejeti Messijevo krono na tem svetovnem prvenstvu, je dosegla zadetek z močjo in preprostostjo.

Tretji udarec je prišel v 90. minuti. Mbappé je zagrabil žogo v prostoru, se znebil svojega branilca in vrgel natančen in zgrešen projektil v moštvo, ki bi Kim Jong Una dvignilo s sedeža, kadar koli se je ustavil. Szczesny je žogo lahko le od daleč pospremil z roko, kot bi se ji priklonil.

Zmaga Francije je potrdila slovo Lewandowskega. Za napadalca iz Varšave mora biti prehod od igranja za Bayern ali Barço do njegove reprezentance, kot bi bil postavljen v poročeno ekipo svojega mesta, nenehna melanholija in nenehni boj, ne da bi komaj praskal žogo. Vsaj s ponosom lahko trdijo, da Poljska te nedelje ni izginila, kot je proti Argentini, ampak se je borila z zmanjšanim orožjem, ko je videla francosko konjenico, ki je galopirala in poskušala doseči gol.

Lewandowski jo je dobil v zadnjem izdihljaju tekme, z enajstmetrovke in v napetosti. Prvi strel je zgrešil, a ga je sodnik zagotovo ponovil, ker je Lloris šel naprej. Ob drugi priložnosti je napadalec Barcelone zadel rdečo. V Katarju je dosegel dva zadetka in uspel prekiniti svoje prekletstvo s svetovnim prvenstvom, a teče v osmino finala. Zdaj je čas za Mbappéja in to Francijo, ki se svojim tekmecem vsiljuje z rahlo dražljivo arogantnostjo nasilnežev.