Пораз во Виљакањас дел ЦД Толедо, дека нема каде да го фати

ЦД Толедо се враќа на старите патеки, односно да биде тотална катастрофа што нема каде да ја фати. Минатонеделната победа против подружницата Талавера бидејќи донекаде ја поттикна зелената средина, но сето тоа е опасна фатаморгана. Нема ништо во тим со многу ниско фудбалско ниво. А тоа е Трета Дивизија!

За 90 минути во Виљакањас, ЦД Толедо имаше само два натпревари во кои навистина можеше да постигне гол; мал багаж за победа на која било игра. Првиот, во втората минута, во страничниот слободен удар кој го изведе Анџелито Ауњон, кој Марио Гомез со глава го упати во мрежата. Сепак, голот беше поништен од судијата по наредба на линиски стручњак поради сомнителен офсајд. Вториот беше веќе во 78 минута и беше двојно: Карлитос јасно промаши еден на еден против голманот Анхел Перез, топката беше лабава и Капело испрати половина лажица до гредата со цел гол за да постигне гол. Неверојатна грешка.

Виљакањас, пак, одигра натпревар со голема интелигенција, знаејќи во секое време што е најдобро за нив. Роџиловите се во позитивна серија и веќе сонуваат за нешто големо. Антонио Фернандез уживаше до две многу чисти шанси за гол. Првиот, во 25. минута, со шут надвор од просторијата кој излезе многу тесно. Вториот, во 50. минута, кога напаѓачот ја искористи грешката на Луис Енрике и шутираше соло пред Нико Ереро, но топката скршна една статива.

Третиот пат веќе беше шарм за локалната деветка. Се играше 85. минута кога одличниот сервис на Карлос Дијаз му дозволи на Антонио Фернандез да удри слаб удар од работ што беше смртоносен за младиот гостински голман. Беше 1-0 и еве, ѕвонче и готово.

– ЦД Виљакањас: Анхел Перез; Бруно Дамијан, Луис Поблете, Ибора (Паноча, д. 71), Луис Прадос; Конте (Раул Санчез, м. 86), Коластра, Карлос Дијаз (Лиу Жу, м. 86), Мадалин (Франческ, м. 71); Антонио Фернандез и Сога (Ерик Лескано, м. 40).

– ЦД Толедо: Нико Хереро; Марио Гомез, Варо, Луис Енрике, Дел Кампо; Чабо, Ескудеро, Артуро Сегадо (Хектор Гутиерез, м. 89), Анхел Ауњон (Карлитос, м. 46); Рафа Камачо (Мамау, м. 65) и Ајуб (Капело, 65).

Судија: Чаваријас Перез. Жолти картони за домашните Конте, Бруно Родригез и Родри (на клупата). На гостинската страна, во Камачо и Косење.

Голови: 1-0, м, 85: Антонио Фернандез.

Инциденти: Натпреварот од петтиот ден од групата XVIII од Третиот РФЕФ се одигра оваа сабота попладне на општинскиот терен „Лас Пирамид“ пред околу 600 гледачи.