Novo postolje za Aleixa u utrci u kojoj dominira Bagnaia

Pecco Bagnaia pobijedio je u Mugellu. Druga ovogodišnja pobjeda Ducatija. Fabio Quartararo, lider Svjetskog prvenstva, odmah je ušao i distancirao se još četiri boda od Aleixa Espargaróa, koji je ponovno stradao u petercu. Yamaha i Aprilia ušli su u domenu Ducatija u kružnom toku skrojenom za talijansku tvornicu i koji služi kao ispitni stol.

Utrku je obilježila i najava Marca Márqueza koju je ove subote objavio da će nakon Mugella otići u Sjedinjene Američke Države po četvrti put na operaciju desne ruke, zbog čega će propustiti ostatak sezone. “Teško je suočiti se s utrkom, ali moram biti dovoljno profesionalan da pomognem svom timu.

Nije lako znati da ćete idući tjedan na operaciju. utrka u kojoj ću biti iza nekoga jer tako manje patim i manje se umaram”, objasnio je vozač Honde sa svog jedanaestog mjesta na gridu.

Čist početak, s Marco Bezzecchijem koji je preuzeo vodstvo, a tik za njim Luca Marini. Sjajan posao dvojice vozača Mooney VR46 Racing Teama koji su ujedno i 'rookies' u kategoriji. Marc Márquez napredovao je za dva mjesta, dok je Quartararo bio četvrti nakon što je pretekao Aleixa Espargaróa. Noćna mora koju žive u Hondi produljena je padom Pola Espargaróa s 18 krugova do kraja. Ista sudbina zadesila je i Alexa Rinsa tri kruga kasnije. Druga utrka zaredom za vozača Suzukija bez bodovanja, nestajuće šanse za povećanje generalke.

S 14 krugova do kraja i razjasnili su pozicije i bilo je jasno da će to biti finalne borbe. Skupina petorice u vodstvu s Bagnaiom, Bezzecchijem, Quartararom, Marinijem i Aleixom Espargaróom. S leđa, mala skupina od troje (Zarco, Bastianini i Brad Binder) pokušava se povezati s onima ispred. Quartararo je povukao, pobijedivši bakar u kutovima kako bi pokušao zauzeti područje koje je Yamaha izgubila na ravnima. Borbe između Engleza i Marinija favorizirale su Bagnaiju koji je mogao lagano otići. S deset krugova do kraja utrka je završila za Bastianinija, koji zvuči kao da će sljedeće sezone biti dio službenog Ducati tima. Treći na Svjetskom prvenstvu, dodao je novu nulu i oslobodio mjesto na vrhu od kojeg bi Aleix mogao imati koristi.

Kraj se bližio i Aleix je bio spreman držati se sna o pobjedi na Svjetskom prvenstvu. Osjeća se ugodno na svojoj Apriliji i sa sedam krugova do kraja prestigao je Bezzecchija. Treće, tražio je svoje peto ovogodišnje postolje, četvrto po redu. Činilo se jasnim da je njihova borba za zadržavanje pozicije, budući da je Quartararo bio daleko, a Bagnaia svijet daleko. Nije bilo promjena. Marc Márquez osvojio je 12., Viñales 12., Jorge Martín 13., Alex Márquez 14. i Raúl Fernández 21. mjesto.

Moto2: Acosta pobjeđuje, Canet pada

Pedru Acosti je potrebno samo osam Grand Prixa za pobjedu u svojoj prvoj utrci u srednjoj kategoriji. Sa 18 godina i 4 dana najmlađi je pobjednik u povijesti Moto2. Roberts i Ogura su ga pratili na podiju. Utrku su obilježile dvije nule Vietti i Canet, koji Svjetsko prvenstvo čine vrlo čvrstim i zanimljivim. Ogura se sudara s Viettijem i Canet ostaje na 19 bodova. Što se tiče ostalih Španjolaca, Augusto Fernández je bio peti, Alonso López osmi, Albert Arenas deseti, Jorge Navarro 12., Fermín Aldeguer 14., Jeremy Alcoba 17. i Manuel González 20..

Moto3: Pobjeda Garcíe Dolsa, sankcija Guevare

Sergio García Dols ušao je u Mugello drugi nakon što ga je na ravnoj prestigao Izan Guevara, koji je iskoristio proklizavanje. Međutim, Guevara je morao odustati od pobjede kada je sankcioniran pozicijom jer je u zadnjem krugu stao kotačima na zelenilo. Sa trećim Suzukijem, to je bilo posljednje najteže u povijesti kategorije. García Dols ponovno potvrđuje svoje vodstvo, 28 bodova zaostatka za drugim, sankcioniranim Guevarom. Sreća španjolskog vozača bila je potpuna kada su dva njegova redateljska suparnika za titulu ostala bez gola. Dennis Foggia se srušio, a Jaume Masiá je ušao izvan bodova. Što se tiče ostalih Španjolaca, Ivan Ortolá sedmi, Adrián Fernández 10., David Muñoz 11., Jaume Masiá 17., koji je ukupno izgubio drugo mjesto, Carlos Tatay 19., Xavi Artigas 20. i Ana Carrasco 22.. Daniel Holgado je pao i ima 10 krugova do finala.