Οι "Fhimasa", "Alpega", "Nexus" και "Kohen" νικητές του V Social Trophy του Ερυθρού Σταυρού στο Abra

12/03/2022

Ενημερώθηκε στις 7:31 μ.μ

Το V Red Cross Social Trophy 2022, που διοργανώθηκε από το Real Club Marítimo del Abra-Real Sporting Club, ολοκληρώθηκε στα νερά του Abra με τις δοκιμές της τρίτης ημέρας για τα μονοσχεδίαση J80 και για τα σκάφη κατηγορίας Regatta και Cruise. Ήταν μια μέρα με πολλές μπόρες, ηρεμία και αέρα από όλες τις πλευρές που εμπόδισαν την Επιτροπή να ολοκληρώσει το προγραμματισμένο σενάριο. Στη Division Regatta, επικράτησε στη γενική κατάταξη, αφού κέρδισε επίσης το τελευταίο τεστ εννέα μιλίων, το Alpega του Alfonso Churruca, με το Rat Pack του Javier Chávarri στη δεύτερη θέση. Τρίτος στην τελική κατάταξη ήταν ο Gaitero, ο Maitena τέταρτος, ο Akelarre πέμπτος, ο Symphony έκτης και ο Disheveled έβδομος, με τον Modark όγδοο. Επιπλέον, στην κατηγορία Crucero I, ο Turi του Simón Cortés παραχώρησε το προβάδισμα αυτή την τρίτη ημέρα στο Nexus του Javier Trueba -και οι δύο με 4 βαθμούς και νίκη για τη Nexus για την πρώτη τους θέση στην διαδρομή των έξι μιλίων-, ενώ η Kribi τερμάτισε τρίτη και ο τέταρτος βάκιλος. Από την πλευρά του, ο Kohen του Juan Carlos Estefanía ηγήθηκε της κατηγορίας Crucero II, στην οποία ο Emilu του Lucio Fernández τερμάτισε δεύτερος, ο Blai του Iñigo Aldea τρίτος και ο Ramper του Jairo López de Guevara τέταρτος στο σύνολο.

Ήδη μεταξύ των μονοτύπων J80, το καλύτερο στον παγκόσμιο υπολογισμό ήταν το Fhimasa Escuela de Vela José Luis de Ugarte του Tomás Trueba, παγκόσμιου πρωταθλητή νεανίδων επιβίβασης στη Δανία και τις Ηνωμένες Πολιτείες. Το σκάφος των νέων της Σχολής του Real Club Marítimo του Abra-Real Sporting Club τερμάτισε με 12 βαθμούς, για τους 14 του Kiwi του Félix Moneo -νικητή της μοναδικής διαδρομής της τελευταίας ημέρας-, και τους 20 βαθμούς του Jet Set του Ibón Basañez, τρίτος. Μετά τους τρεις πρώτους προκρίθηκαν οι Hib Brut, Mandovi DalecandELA, Obelix, Biobizz, Pilgrim, Fingolfin, Ausart και Wilco. Τώρα, όλοι περιμένουν την παραδοσιακή και ογκώδη Regata del Gallo στις 17 Δεκεμβρίου.