Mezinárodní regata iQFoil startuje na Lanzarote

Po dvou dnech užívání si sluníčka a přátelských trénincích konečně Venezuelané z Lanzarote nabízejí dokonalé podmínky ke startu II. mezinárodní regaty Lanzarote, vítr mezi 10 a 16 uzly, ploché moře s několika vlnami, velkolepé pro některé slalomové regaty, jednu z modalita létacích desek iQFoil. Tento třetí den začal mužskými regatami, které vedl Nizozemec Huig Jan Tak, který dosáhl 3 vítězství ve 3 slalomových regatách, i když v návětrně-návětrné regatě skončil devátý. Druhé místo v celkové klasifikaci drží Izraelec Yoav Omer následovaný Britem Matthewem Bartonem. "Byl to velmi dlouhý den, ale pro mě to byl zábavný den s dobrou rychlostí, dobrými starty a dobrou taktikou," řekl vedoucí Nizozemec.

V reprezentaci Španělska vyčnívá Kanárský Ángel Granda, který zůstává v top 15, ale bude se muset snažit být v top 10, aby mohl bojovat o medailovou tabulku. "Dnes jsme byli ve vodě dlouho, měl jsem dobré starty, ale chyběla mi rychlost," komentoval Granda. Pro kanárského námořníka byla změna na třídu iQFoil „docela těžká“, jde o to, že v modalitě RS:X chcete vážit 70 kilo střízliví, ale iQFoil vyžaduje, abyste vážili mezi 90 a 100 kilogramy. těžší, rychlejší, protože do fólie vkládá více síly,“ vysvětlil původní atlet z Gran Canaria. Podle jeho názoru „Kanárské ostrovy jsou jedním z nejlepších míst k procvičování jachtingu, už teď to tady vidíme s tolika konkurenty v Marina Rubicón“.

V ženských regatách iQFoil se klasifikaci daří ovládnout Angličanka Islay Watson, následovaná Francouzkou Lolou Sorin a Italkou Martou Maggetti. A je to tím, že počasí na Lanzarote námořníky překvapilo, po dopolední klidné plavbě cik-cak se elvaino převalilo ze severovýchodu na sever, takže se z něj stal velmi nestabilní pozemní vítr a způsobil mnoho diskvalifikací. To zdrželo oblíbenou místní jachtařku Andaluskou Pilar Lamadrid, která se i přes diskvalifikaci v první regatě dokáže stabilizovat na osmém místě. "Byla to velmi nespravedlivá regata, protože jak mužská, tak ženská flotila vybočila z řady, byl to znepokojující den," řekl Lamadrid. Čtvrtým místem však překvapila Španělka Nicole Van Der Velden s velmi dobrými výsledky ve všech závodech.

Pro finále iQFoil mužů a žen toto úterý očekáváme kromě závodů o medaile ještě 2 další regaty v návětrně-závětrné oblasti (závodní modalita). "Ale závod o medaile nelze uskutečnit, dokud nedokončíme 6 závodů a nyní máme 4," vysvětlil Alejandro de Juan González, sekretář Kanárské federace jachtingu, organizátoři mezinárodní regaty na Lanzarote spolu s Marinou Rubicón a Dinghycoach.