Guardiola dhe Simeone, një duel manual

Javier AspronNdiqni

Dueli i stileve mes Guardiolës dhe Simeones nuk la asnjë gjeni taktik dhe solli lojën që të gjithë prisnin, në të cilën të gjithë përmbushën rolin e tyre. Fitoren e mori trajneri vendas, por në pikë, pa mundur të mbizotërojë, duke i lënë të hapur derën përgjigjes së mundshme në rikthimin e argjentinasit, i cili nuk u largua as shumë i mërzitur.

Dy menaxherët mbërritën në ndeshje me veshje identike, të mbrojtur nga shiu dhe i ftohti i Mançesterit nga e njëjta pallto e gjatë e errët. Kështu ata përqafuan vargjet. Ata gjithashtu adoptuan një gjest shumë të ngjashëm teksa prisnin fillimin në stolat e tyre përkatëse, me duar të shtrënguara dhe me bërryla në kofshë teksa u ndërgjegjësuan në skenë.

I vetmi ndryshim i dukshëm ishte shenja e kryqit me të cilën argjentinasi mori startin.

Sapo filloi të rrotullonte topin, të dy u hodhën në zonën teknike dhe ai pothuajse nuk u ul më kurrë. Në duelin e bujës dhe indikacioneve, trajneri i vizitorëve u tregua më vullkanik, i paaftë për t'u mbajtur ndërkohë që shtrëngoi lidhjet me arbitrin e katërt. Guardiola, me duar në xhepa, një gjest më i përmbajtur, nuk u ndal kur erdhi puna për të bërtitur një udhëzim për një nga lojtarët e tij.

Në bord, Guardiola u përpoq të kapte Atléticon duke vendosur Cancelo si një tjetër mesfushor dhe duke grumbulluar lojtarë në krahun e djathtë. Por nuk ishte aty ku loja ishte e pabarabartë. Simeone, i aftë për të recituar përmendësh manualin e kësaj lloj ndeshjeje, u përgjigj duke endur dy rreshta me pesë lojtarë dhe duke e kthyer lojën e tij të vogël sulmuese në të njëjtën anë. “Ata janë mjeshtër të mbrojtjes”, pranoi ai pas Guardiolës. “Në parahistori, tani dhe në njëqind mijë vjet të sulmosh një formacion 5-5 është shumë e vështirë. Nuk ka hapësirë”.

“Ne po kërkonim një ndeshje të ngushtë dhe do të shkojmë të luajmë me shumë përulësi dhe entuziazëm në Madrid”, u përgjigj Simeone për planin e tij për këtë ndeshje të parë. “Ata kanë shënuar 60 gola në këtë stadium në njëzet ndeshjet e fundit”, tha ai duke ngritur vetullat.

Mosefikasiteti i skuadrës së tij që zgjati gjatë gjithë pjesës së parë arriti të dëshpërojë Guardiolën, i cili e ktheu zhgënjimin e tij në një dialog të pafund me Juanma Lillon në gjueti dhe kapi një ide brilante. E gjeti me hyrjen e Phil Foden, të cilit mezi iu deshën dy minuta për të asistuar golin me të cilin De Bruyne prishi lojën.

“Gjithmonë duhet të mbjellësh diçka më të mirë”, përfundoi Simeone duke thënë për të shpjeguar opsionet e ekipit të tij në Metropolitano. "Ne do të konkurrojmë aq sa mundemi." “Dyshoj se do të jetë një ndeshje e ngjashme me atë që kemi parë në minutat pas golit”, tha Guardiola, i cili ende nuk ka gjithçka për të arritur në gjysmëfinale: “Kemi fituar një ndeshje, ndeshjen e dytë. mbetet dhe do të shohim”.