Spanja 23 – 26 Danimarka: Spanja përballet me Danimarkën në gjysmëfinale

Duhej loja perfekte dhe nuk erdhi, por ishte Spanja, që fitonte opsione me shkëlqim, me një Gonzalo Pérez de Vargas më pak komunal (35% efektivitet) dhe me një shans për të shënuar me një gol shtatë metra në mungesë. prej 45 sekondash. Por rikthimi nuk u bë dhe Danimarka, sërish Danimarka, ndanë kombëtaren nga lufta për të artën botërore. Siç ka ndodhur tashmë në vitin 2021. Kampionët aktualë të planetit kanë kaluar 27 ndeshje pa humbje dhe aspirojnë skeptrin e tretë radhazi. Spanja, krenaria deri në fund, do të luftojë për bronzin, siç ndodhi tashmë në vitin 2021.

• Spanja Perez de Vargas (1); Maqueda, Fernández (3), Solé (4, 3p), Cañellas (2), Guardiola, Peciña; Alex Dujshebaev (3), Figueres (1), Serdio (3), Casado, Valera (1), Sanchez-Migallon (1), Daniel Dujshebaev (1), Odriozola (1).

• Danimarkë Niklas Landin (Moller); Magnus Landin (2), Saugstrup (5), Gidsel (3), Hansen (4, 2p), Pytlick (6), Kirkelokke (1); Jacobsen (3), Mollgaard, Hald (1), Jorgensen (1)

• Shënoni çdo pesë minuta 3-3, 4-6, 5-9, 7-10, 10-12, 10-15 (pjesa e parë); 13-17, 15-20, 17-20, 20-21, 20-23, 23-26 (finale).

• Gjyqtarët Schulze dhe Tonnies (Gjermani). Ata përjashtuan Maqueda (dy herë) dhe Odriozola për Spanjën dhe Magnus Landin, Kirkelokke dhe Saugstrup për Danimarkën.

Kishte pasur 48 ndeshje të mëparshme, me 21 fitore për nordikët, por jo e fundit, në gjysmëfinalet e Europës 2022; as ai nga një Botëror tjetër me kujtime të bukura për kombëtaren: atë të vitit 2013, kur mundi danezët për të arritur titullin e dytë botëror.

Kanë kaluar dhjetë vjet dhe dy skuadrat kanë evoluar, të detyruara të bëjnë ndryshime në pozicione të caktuara për shkak të moshës, por po aq të forta në thelb. Ata janë shumë të ashpër, pranuan dhomat e zhveshjes, e cila pa se si Joan Cañellas, një udhërrëfyes i mrekullueshëm gjatë këtij Botërori, u ndie i çalë pas dy minutave të ndeshjes – i rikuperuar nga fundi i pjesës së parë. Një bllok betoni në mbrojtje. Dhe për të shtuar agoninë, pas atij muri, një Niklas Landin që u bë i pafund. Atje, krahët e lodhur edhe nga çerekfinalet, Spanja u përplas përsëri dhe përsëri. Maqueda, Casado, Solé dhe madje edhe vëllezërit Dujshebaev panë që rastet e tyre të golit të rrëshqisnin në duart e portierit danez. Ndërsa Pytlick dhe Saugstrup Jensen hapën një humnerë: katër gola përpara (6-10 në minutën 18) që nuk ishin më falë një Pérez de Vargas që dinte të përmbante dëshirën daneze dhe të mbante ekipin e tij në lojë.

Ribera e provoi edhe me tabelën e rezultateve, i vetëdijshëm se ndoshta 80 minutat e konsumimit kundër Norvegjisë peshonin ende shumë dhe se danezët, megjithatë, vështirë se kishin përjetuar ndonjë vështirësi në ndeshjet e tyre, të aftë për të thyer përplasjet dhe për të marrë një avantazh të mjaftueshëm. duhet të vuajë në ndeshjet e dyta: 43-28 kundër Belgjikës, 36-21 kundër Bahreinit, 34-21 kundër Tunizisë, 33-24 kundër Shteteve të Bashkuara, 30-25 kundër Egjiptit, 40-23 kundër Hungarisë dhe vetëm një të tensionuar ndeshje, kundër Kroacisë 32-32. Ribera kërkoi më shumë ndihmë pas, soliditet për të qenë në gjendje të ishte Spanja në kundërsulm. Atje Pérez de Vargas vazhdoi të bënte detyrat e shtëpisë, aty filloi të shfaqej Ángel Fernández nga anësori, atje luajtën me një mbrojtje 5:1 me Kauldi Odriozola i cili destabilizoi danezët dhe tregoi këmbët për të rikuperuar disa disavantazhe, duke e shtrënguar rezultatin në vetëm një Golf. Por ai u hollua në një aksion me topin të ndaluar. Landin pretendoi se Dani Dujshebaev ishte zhdukur në fytyrë, por VAR e mohoi versionin e danezit. Megjithatë, tensioni i ndeshjes do të përkthehet në një sërë shtytjesh dhe pushim në punën e mirë të Spanjës që çekuilibroi kombëtaren. Prej aty, reagimi spanjoll është ndërprerë dhe danezët janë rikthyer për të dhënë shtrirjen, 15-10 në pjesën e parë.

Siç bëtë përpara Norvegjisë, Spanja nuk do të ndalonte së luftuari, lojtarët ishin të sigurt se Landing do ta ulte efektivitetin e tij dhe ata duhej të ishin aty kur të ndodhte kjo. Përballë problemeve, zgjidhjeve; dhe Ribera ofroi formulat për të zhbllokuar portierin në sulm. Pérez de Vargas, i cili dinte si ta çonte skuadrën e tij përpara dhe madje shënonte nga goli në gol, i palodhuri Odriozola, Sánchez Migallón, Solé, Cañellas dhe Serdio e zhvendosën tabelën e rezultateve në fushë. 3-0 i pjesshëm, saqë danezët filluan të ndiejnë presionin që ky rival do t'i përndiqte deri në finale (21-20 në minutën e 50).

Gjithmonë kishte më shumë freski në idetë dhe mbi të gjitha në trupat e danezëve, të cilët ndaj atij 0-3 reaguan me 4-0. Megjithëse Spanja do të punonte ende për opsionet për të vazhduar, për të pritur atë mrekulli që ndërtuan kundër Norvegjisë, pa mundur të dorëzohej kurrë: një minutë, dy gola poshtë, timeout, shtatë metra. Në atë nisje, përmbledhja e gjysmëfinales: angazhimi spanjoll, një Landin i shkëlqyer. Danimarka ndal edhe një herë djemtë e Riberës në një gjysmëfinale botërore. Prekja e vetvetes largon zhgënjimin, sepse nesër ka një mundësi për të shtuar në bronz, ai ka një rekord të jashtëzakonshëm në dekadën e fundit.

“Në pjesën e parë humbëm shumë goditje, Landin na ndali shumë. Tashmë në të dytën kemi luajtur më mirë, me Gonzalon që ka shpëtuar shumë, kemi shënuar një gol, por nuk mund të ishte. Jemi të dehur, por duhet të vazhdojmë. Kemi provuar gjithçka”, ka komentuar Kauldi Odriozola pas përplasjes.