Katir se zoperstavi nezmanjšani Ingebrigtsen

Brez dvoma. Mo Katir je do nedavnega trdil, da ima raje rekorde kot medalje. Ampak tega ne boš več rekel. Atletinja iz Murcije je vrhunec spektakularnega poletja v Münchnu dosegla tako, da je srebru na 1.500 metrov na evropskem prvenstvu v Münchnu dodala še svetovni bron na 5.000 metrov. Španec se je ves čas postavil zase proti neprebojnemu Jakobu Ingebrigtsenu, ki je na isti razdalji v Oregonu že premagoval Kenijce, Etiopijce in Ugandčane. Le muleño je zdržal dolg napad Mavrov do samega cilja. Tam so mu noge povedale dovolj. Nordijka je zmagala s 13:21.13, Katir pa je ostala s 13:22.98 pred Italijanom Yemaneberhanom Crippo, bronastim s 13:24.83. Do zadnjega kroga je skušal tudi Adel Mechaal, ki je po izgubljanju dna vse do padca na štirinajsto mesto zaostal celo za tretjim Špancem Abdessamadom Oukhelfenom. Če je bilo Katir sanjsko poletje, bo Mechaal njegovo čim prej pozabil. K neredu svoje ekipe v teku na 1,500 za svetovni pokal je kasneje dodal še svojo pozitivnost na koronavirus, ki ga je obremenjevala v svetovnem pokalu, daleč od medalj na 5,000. Tudi v Münchnu ni bil na svoji ravni.

V finalu je bilo veliko napetosti, že pred začetkom. 24 atletov na startu je bilo preveč. Bil je celo ničelni rezultat. Že v akciji se je za svojega vodjo lotil Nordas, drugi Norvežan v finalu, ki je skupino postavil enega za drugim že od prvega kroga, a če je bil ukaz, da preizkušnjo zdrži maksimalno, izkazalo se je usodno. Kmalu so se vsi ponovno zbrali in se borili za vsak centimeter proge. Bilo je toliko živcev, da je na tleh končal celo Anglež Hugo Hay, ki ga je po njegovih besedah ​​potisnil Katir. Tu se je napetost končala.

Kasneje se je Ingebrigtsen želel izogniti težavam in je tri kroge pred koncem začel močno vleči. Pričakoval je 1.200 metrov ritmičnega napora, v katerem ni bilo izgube glave. Katir je zavzela položaje in sledila 21-letni norveški zvezdnici, ki je skoraj brez napak tiskala vse večjo hitrost. Zadnjih štiristo je že doseglo dva. Katir se je držal Ingebrigtsena in čakal na udarec, ki pa ni prišel. Španec je naredil zadnji ovinek na drugi ulici in Nordijec je vedel, da je zmagovalec. "Zelo sem ponosen na srebro," je povedal Katir iz mešane cone. “Zelo težko je osvojiti mednarodno medaljo in samo upam, da sem polepšal noč Špancem. Upam, da bom naslednje leto delal več."

Katir, zdaj ja, je odkorakal na počitek po tem poletju, v katerem je imel med obrvmi, da bi dosegel številko na mednarodni sceni. Takoj ko je osvojil bron v svetovnem pokalu, se je vrnil v Španijo, nekaj dni počival z družino in odšel v Sierro Nevado, kjer se je spet zadrževal s svojim trenerjem Gabijem Lorentejem, da bi pripravil svoj napad na to evropsko prvenstvo. Njegova začetna ideja o podvojitvi 1.500 in 5.000 v slogu Ingrebigtsena je padla v vodo, ker je bila v nasprotju z načrti federacije. Zato se je tokrat osredotočil na najdaljšo razdaljo, dostopnejšo brez prisotnosti afriške legije, ki je pomenila njegov debi na olimpijskih igrah, osmi na tej razdalji, rezultat, ki je razočaral vse razen njega. Čas je spet dokazal, da ima prav.

Katirjeva je peta medalja za Španijo in ohranja dobro raven delegacije, ki so jo ta drugi dan dopolnili z uvrstitvami v finale Eusebia Cáceresa in Héctorja Santosa, četrtega in sedmega v finalu zemljepisne dolžine, ter Sevilljanke Maribel Pérez , druge Španke v finale teka na 100 metrov, potem ko ga je dosegel leta 2002, prav tako v Münchnu, Glory Alozie. Seviljčan je bil šesti z 11.28.