Španija 23 – 26 Danska: Španija se v polfinalu pomeri z Dansko

Popolna igra je bila potrebna in ni prišla, a tu je bila Španija, ki si je izborila možnosti z briljantnostjo, z manj skupnim Gonzalom Pérezom de Vargasom (35-odstotna učinkovitost) in s priložnostjo za gol s sedmih metrov v odsotnosti. 45 sekund. A do povratka ni prišlo in Danska, spet Danska, je reprezentanco ločila od boja za svetovno zlato. Kot se je že zgodilo leta 2021. Aktualni planetarni prvaki so nanizali 27 tekem brez poraza in si prizadevajo za tretje zaporedno žezlo. Za bron se bo tako kot že leta 2021 borila do konca ponosna Španija.

• Španija Perez de Vargas (1); Maqueda, Fernández (3), Solé (4, 3p), Cañellas (2), Guardiola, Peciña; Alex Dujshebaev (3), Figueres (1), Serdio (3), Casado, Valera (1), Sanchez-Migallon (1), Daniel Dujshebaev (1), Odriozola (1).

• Danska Niklas Landin (Moller); Magnus Landin (2), Saugstrup (5), Gidsel (3), Hansen (4, 2p), Pytlick (6), Kirkelokke (1); Jacobsen (3), Mollgaard, Hald (1), Jorgensen (1)

• Zadetek vsakih pet minut 3-3, 4-6, 5-9, 7-10, 10-12, 10-15 (polčas); 13-17, 15-20, 17-20, 20-21, 20-23, 23-26 (finale).

• Sodnika Schulze in Tonnies (Nemčija). Izključili so Maquedo (dvakrat) in Odriozolo za Španijo ter Magnusa Landina, Kirkelokkeja in Saugstrupa za Dansko.

Prejšnjih iger je bilo 48, z 21 zmagami nordijcev, vendar ne zadnja, v evropskem polfinalu leta 2022; niti tistega z drugega svetovnega prvenstva, ki ima reprezentanco lepe spomine: leta 2013, ko je premagal Dance in osvojil drugi naslov svetovnega prvaka.

Deset let je minilo in ekipi sta se razvili, zaradi starosti prisiljeni v spremembe na določenih pozicijah, a v bistvu enako trdni. So zelo žilavi, je sprejela slačilnica, ki je videla, kako je Joan Cañellas, veličastni vodnik tega svetovnega prvenstva, šepal po dveh minutah tekme – okreval si je do konca prvega polčasa. Betonski blok v obrambi. In za dodatek k agoniji, za tem zidom, Niklas Landin, ki je postal neskončen. Tam je tudi Španija, utrujena od četrtfinala, znova in znova trčila. Maqueda, Casado, Solé in celo brata Dujshebaev so videli, da so svoje priložnosti za gol zdrsnile v roke danskemu vratarju. Medtem ko sta Pytlick in Saugstrup Jensen odprla prepad: štirje goli prednosti (6-10 v 18. minuti), ki jih ni bilo več po zaslugi Péreza de Vargasa, ki je vedel, kako zadržati dansko željo in obdržati svojo ekipo v igri.

Ribera je poskusil tudi s semaforjem, zavedajoč se, da je morda 80 minut obrabe proti Norveški še veliko in da Danci na tekmah skorajda niso imeli težav, da bi lahko prekinili obračune in prišli do zadostne prednosti, ne da bi morali trpeti na drugih tekmah: 43-28 proti Belgiji, 36-21 proti Bahrajnu, 34-21 proti Tuniziji, 33-24 proti Združenim državam, 30-25 proti Egiptu, 40-23 proti Madžarski in samo en napet tekma, proti Hrvaški 32-32. Ribera je prosil za dodatno pomoč, trdnost, da bi lahko bila Španija v protinapadu. Tam je Pérez de Vargas še naprej delal svojo domačo nalogo, tam se je s krila začel pojavljati Ángel Fernández, tam so igrali z obrambo 5:1 s Kauldijem Odriozolo, ki je destabiliziral Dance in jim pokazal noge, da bi si povrnili določene pomanjkljivosti, tako da je rezultat zaostril na samo en golf. Toda razvodenilo se je v akciji z ustavljeno žogo. Landin se je pretvarjal, da je Dani Dujshebaev izginil pred njegovim obrazom, a VAR je zanikal Dančevo različico. Vendar bo napetost tekme povzročila vrsto prerivanja in prekinitev dobrega dela Španije, ki je reprezentanco porušila. Od tam se je španska reakcija ustavila in Danci so se vrnili in dosegli odsek, 15-10 ob polčasu.

Kot ste storili pred Norveško, se Španija ni nameravala nehati boriti, igralci so bili prepričani, da bo Landing zmanjšal svojo učinkovitost, in morali so biti tam, ko se je to zgodilo. Pred problemi, rešitve; in Ribera je napadu ponudil formule za deblokado štoperja. Pérez de Vargas, ki je znal popeljati svojo ekipo naprej in je celo dosegal od zadetka do zadetka, neumorni Odriozola, Sánchez Migallón, Solé, Cañellas in Serdio so premaknili semafor na stezo. Delnih 3:0, tako da so Danci začeli čutiti pritisk, da jih bo ta tekmec zalezoval do finala (21:20 v 50. minuti).

Vedno več svežine je bilo v idejah, predvsem pa v telesih Dancev, ki so na tistih 0:3 odgovorili s 4:0. Čeprav je Španija še vedno razmišljala o možnostih za nadaljevanje, čakala na tisti čudež, ki so ga zgradili proti Norveški, ne da bi se predala: minuta, dva zadetka zaostanka, odmor, sedem metrov. V tem izstrelitvi povzetek polfinala: španska predanost, vrhunski Landin. Danska je znova ustavila Riberine moške v svetovnem polfinalu. Dotikanje sebe otrese razočaranja, ker jutri obstaja možnost, da bronasti dodaja, ima izjemen rekord v zadnjem desetletju.

»V prvem delu smo zgrešili veliko strelov, Landin nas je veliko zaustavil. Že v drugem smo igrali bolje, z Gonzalom, ki je marsikoga rešil, smo zabili gol, a tega ni moglo biti. Zajebani smo, a moramo nadaljevati. Poskusili smo vse,« je po nesreči komentiral Kauldi Odriozola.