Franța 3 – Polonia 1: Mbappé este un abuzator care i-a propulsat pe francezi în sferturi

Franța a ieșit pe teren convinsă de propria ei superioritate, cu o stimă de sine puțin jignitoare, la limită de aroganță. Știe că nici nu are nevoie să domine jocul pentru ca un gol să ajungă să-i cadă așa cum a căzut mărul lui Newton, prin pura lege a gravitației. A moștenit vechea încredere a Germaniei și nici măcar nu-i face griji să facă șirelă pentru a deschide rute complicate de acces către poarta rivală. Este suficient ca el să stea serios în centrul terenului și să aibă încredere că aripii săi ridică o pasă acceptabilă, poate de la Griezmann, și trec de la zero la o sută în două secunde. Dembele este versiunea incontrolabilă și irațională a lui Mbappé, dar când ambii accelerează apărarea inamicului începe să tremure pentru că orice devine posibil.

Deschamps nu este interesat să limiteze echipa rivală din zona sa, deși se pare că, dacă ar fi vrut, francezii ar putea. Dar preferă să le observi minute și minute înainte de a le da câteva lovituri definitive.

• Franța: Lloris (cap) – Kounde (Disasi 90+3), Varane, Upamecano, Theo Hernández – Tchouameni (Fofana 66), Griezmann – Dembele (Kingsley Coman 76), Rabiot, Giroud (Marcus Thuram 76), Mbappé.

• Polonia: Szczesny – Cash, Glik, Kiwior (Bednarek 87), Bereszynski – Zielinski, Krychowiak (Bielik 71), Szymanski (Milik 64), Kaminski (Zalewski 71), Frankowski (Kamil Grosicki 87) – Lewandowski (cap).

• Goluri: 1-0, min.44: Giroud; 2-0, min. 74: Mbappé; 3-0, min. 91: Mbappé; 3-1, min. 99: Lewandowski Penalty

• Arbitru: Jesús Valenzuela (VEN). I-a avertizat pe Aurélien Tchouméni (min.32) din Franța și pe Bartosz Bereszynski (min.47) și Matty Cash (min.88) din Polonia.

Prima lovitură a venit în minutul 43, deși au mai fost încercări bine rezolvate ale lui Szczesny. Polonezii au reușit să schimbe direcția meciului și să pună Franța într-o situație dificilă, dar o dublă dispariție a lui Zielinski s-a izbit de Lloris și replica lui Kaminski a fost luată de Varane sub transversală. În jocul următor, însă, o pasă frumoasă a lui Mbappé către Giroud a fost aprobată de veteranul atacant al Milanului pentru a pune Franța înainte pe tabela de marcaj.

Nu e milă pentru Polonia să intre în pauză cu urechile în jos, dar există ceva inexorabil în triumfurile Franței, o regulă care se întâlnește cu încăpățânarea legilor fizice: mingile lor intră și ale adversarului nu.

A doua lovitură a venit în minutul 73 și a fost un rezumat excelent pentru Franța. Polonia, cu resursele diminuate, a încercat să-l pună în bătaie de cap pe Lloris când Griezmann a prins mingea în zonă și l-a lovit cu piciorul. Mingea i-a căzut lui Giroud în centrul terenului. L-a controlat și i-a dat-o lui Dembele, care a început să alerge de parcă i s-ar fi dat baterii noi. L-a văzut pe Mbappé, care înainta pe partea stângă a atacului, și i-a dat mingea. Numărul 10 englez, care pare pregătit să primească coroana lui Messi în această Cupă Mondială, a marcat golul cu putere și simplitate.

A treia lovitură a venit în minutul 90. Mbappé a făcut-o cu o minge în zonă, a scăpat de fundașul său și a lovit cu precizie și rachetă neatrăgătoare echipa care l-ar fi ridicat de pe scaunul său la orice oprire. Szczesny nu putea decât să însoțească mingea cu mâna de departe, parcă s-ar înclina în fața ei.

Victoria Franței a certificat adio lui Lewandowski. Pentru atacantul de la Varșovia, trecerea de la a juca cu Bayern sau Barça la a face asta cu echipa sa națională trebuie să fie ca și cum ai fi pus în echipa căsătorită a orașului său, o melancolie constantă și o luptă continuă fără să zgârie mingea cu greu. Cel puțin, poate susține cu oarecare mândrie că Polonia de duminică nu a dispărut, așa cum a făcut-o împotriva Argentinei, ci a luptat cu armele diminuate când a văzut sosind cavaleria franceză în galop și a încercat să marcheze un gol.

Lewandowski a reușit-o în ultima suflare a jocului, din penalty și cu suspans. A ratat primul șut, dar arbitrul a repetat-o ​​cu siguranță pentru că Lloris a mers înainte. La a doua șansă, atacantul Barcelonei a lovit roșu. În Qatar a marcat două goluri și a reușit să-și rupă vraja cu Cupa Mondială, dar este în turul doi. Acum este vremea lui Mbappé și a acestei Franțe care se impune rivalilor săi cu aroganța ușor iritantă a bătăușilor.