Bagnaia staje na podium i ma już dwa punkty straty do Quartararo, który nie zdobył gola

Drugie zwycięstwo Miguela Oliveiry, który pokonał dominację Ducati, tuż za nim. Johann Zarco nie chciał postawić 16 punktów Bagnai, czemu sprzyjało zero Fabio Quartararo, który w Pucharze Świata ma tylko dwa punkty przewagi. Marc Márquez, który był blisko remisu, zajął piąte miejsce po upadku na ostatnim odcinku wyścigu i został wyprzedzony przez Zarco walczącego z Bagnaią. Aleix Espargaró zajął jedenaste miejsce i również odciął punkty Anglikowi z Yamahy. Australia może być świadkiem zmiany przywództwa. „To podium smakuje mi jak zwycięstwo. To pierwszy raz na mokrej nawierzchni”, wyjaśnił Bagnaia po ósmym podium w sezonie.

Wyścig rozpoczął się z godzinnym opóźnieniem z powodu ulewnego deszczu, który spadł na tor. Aleix Espargaró nakazał Quartararo odmówić ścigania się z powodu słabej widoczności między trzecim a czwartym zakrętem. Kierownictwo wyścigu uspokoiło go, zapewniając, że zamierzają oczyścić ten odcinek. Czyste wyjście pomimo warunków. Bagnaia pojawi się na pierwszych miejscach, podczas gdy Quartararo bardzo ucierpiał i spadł na ostatnie miejsca. Inteligentny start Marca Márqueza, w czołowej grupie bez ryzyka i faworyzowany przez stan toru. Ilerdense wyprzedził Bezzecchiego i zajął czwarte miejsce. Marini upadł na ziemię.

Po pięciu okrążeniach Puchar Świata się zawężał. 18 punktów między Quartararo i Bagnaia połączyło się z Włochem na trzeciej pozycji i Anglikiem poza punktami. Prowadził ją Miller, zwolennik Oliveiry. KTM zderzył się między Ducati. Gdyby Australijczyk odniósł zwycięstwo, które byłoby drugim z rzędu, wciąż mógłby aspirować do tytułu, ale Portugalczyk nie zamierzał mu tego ułatwiać, który na jedenaście okrążeń przed końcem wyprzedził go o objęcie prowadzenia i postarać się o drugie zwycięstwo w roku. Aleix musiał ukończyć długie okrążenie z powodu incydentu z Bradem Binderem, w wyniku którego spadł na 14. pozycję. Także.

Márquez biegł czwarty, próbując dogonić Bagnaię, ale bez kłopotów Zarco, piąty z dość dużej odległości. Aleix zmniejszał pozycje, wyprzedzając Alexa Rinsa i Brada Bindera. Przed nim był jego kolega z drużyny, Viñales. Tor wysychał, do końca pozostało dziewięć okrążeń, a wszyscy kierowcy jeździli na mokrych oponach. Opony zaczęły cierpieć. Márquez pokazał mu ulicę w Bagnaia. Ilerdense zapragnął pierwszego podium po powrocie do zawodów. Odświeżył go w Japonii i chciał go w Tajlandii. Zarco notował szybkie okrążenie za szybkim okrążeniem, myśląc o wejściu w maść.

Márquez próbował wyprzedzić z dwunastego zakrętu, ale za mocno zahamował i Bagnaia odzyskał pozycję. Zarco wykorzystał walkę, by rzucić się na Hondę i Ducati. Do końca było pięć okrążeń i Anglik wyprzedził Katalończyka. Jego tempo było najwyższe ze wszystkich. Bez rozkazów zespołowych Zarco walczył o wyprzedzenie Bagnaia. Jedyne, czego wymagałem od Pramaca, to aby wyprzedzanie odbywało się na czystym terenie i bez ryzyka zderzenia. Ale nie wyglądało na to, żeby Zarco chciał ryzykować i wolał myśleć o marce. Ostatecznie zwycięstwo Oliveiry, z Millerem i Bagnaią w szufladzie i Markiem Márquezem na piątym miejscu.

Tony Arbolino wygrał trudny wyścig w Moto2 po zaledwie 8 okrążeniach po ulewnej burzy, która wyładowała się na torze. W loży towarzyszyli mu Czech Salac i Arón Canet. Ponieważ dwie trzecie nie zostało ukończone, połowa punktów została rozdzielona, ​​co pozwoliło Augusto Fernándezowi, który był siódmy tuż za Ogurą, utrzymać prowadzenie o półtora punktu. Alonso López był piąty, Fernández siódmy, Arenas 14, Acosta 16, Jorge Navarro 20., a Ramírez 23.

Dennis Foggia odniósł czwarte zwycięstwo w sezonie w Moto3 na torze, który nie sprzyjał zawodnikom GasGas. Izan Guevara i Sergio García Dols mieli wiele problemów na torze Chang International Circuit, ale Hiszpan już wyjechał z szansą na koronację w Australii za dwa tygodnie dzięki piątemu miejscu. Jeśli w kolejnym wyścigu dołoży dwa punkty więcej niż Włoch, zostanie mistrzem. Sasaki i Rossi uzupełniają podium.

Jeśli chodzi o resztę Hiszpanów, Masiá był ósmy, Muñoz dziewiąty, Holgado jedenasty, Tatay 13., Artigas 14., a Vicente Pérez 19. 20º Ortola i 22º Ana Carrasco. Sergio García Dols i Adrián „Pitito” Fernandez nie skończyli.