Достојна, но бескорисна вратоврска за Толедо

Уште една вратоврска и веќе ги има многу. Во оваа прилика против подружницата на Леванте. Заслужни 2-2 кои беа постигнати по спорот на мечот во кој зелените имаа 2-0 до 30. минута, но сепак е дното во пласманот. Трајноста е веќе химера.

Во последните две минути од првото полувреме, Рубен Морено се исфрли со жолти картони кои можеа да се избегнат. А, во вториот дел Толедо се држеше најдобро што можеше додека гостите не го израмнија натпреварот во 83. минута.

Но, почнете од почеток. Се играше 3-та минута кога корнерот изведен од Алберто Бернардо ја однесе топката до далечната статива, каде што Иван Седрик излезе и постигна празен гол.

Самиот Седрик можеше да зголеми на 2-0 во 13. минута, но неговиот удар од работ на просторот набрзина го смени гостинскиот голман.

Во 26. минута долго додавање на Адриан Хименез го отрезни гостинскиот терен. Настана хаос помеѓу Леал и Тони Хереро, од кој Рубен Морено се обиде да постигне гол со сета светска удобност.

Репликата на Барселона беше неизбежна. Во 31. минута Араса постигна гол со одличен удар и по верижни грешки на локалната одбрана.

Се играше 2-1 кога дојде паузата, но Рубен Морено направи две грешки во минута, со два жолти картони кои го испратија во соблекувалната.

По рестартот, Миге Гарсија, Андриу и Алекс Мартин ги помилуваа 3-1. Кој не прости беше Азулграната со незапирлива цел во 83. минута на Алкаина. И покрај тоа, Пепе Кармона се доближи до победничката цел на зелените со удар во 90. минута, но Пења расчисти на гол-линијата.

Другите маркери за тимовите Кастилија-Ла Манча беа: Рекреативо Гранада, 2-УД Сокуеламос, 0; Калво Сотело де Пуертолано, 4-март Менор, 0 и ЦД Марчамало, 1-Атлетико Пулпилењо, 0.

Технички лист

ЦД Толедо: Роберто; Херера (Камбил, д. 80), Марио Гомез, Адриан Хименез, Гомис; Андриу, Артуро Сегадо (Миге Гарсија, м. 46), Родри (Виктор Андрес, м. 87), Алберто Бернардо (Пепе Кармона, м. 87); Рубен Морено и Иван Седрик (Алекс Мартин, д. 80)

Атлетико Леванте УД: Полиња; Леал (Алкаина, м. 56)л, Тони Хереро, Карлос Хименез, Пења; Араса (Севикјан, м. 66), Серда, Бенитез, Марио Родригез (Видо, м. 79); Фарај (Хоседа, д. 56) и Пулпон.

Судија: Абрахам Хернандез Маестре. Андалузиски комитет. Жолти картони за домашните Херера, Рубен Морено (бек, исклучен во 45. минута) и Седрик. Со посета, во Леал, Араса, Севилкјан и Пења.

Голови: 1-0, м. 3: Иван Седрик; 2-0, м. 26: Рубен Морено; 2-1, м, 31: Араса; 2-2, м. 83: Алкаин.

Инциденти: Натпревар од 29-тиот ден од групата V од Втората РФЕФ одигран на стадионот Салто дел Кабало пред околу 1.600 гледачи.