Бројот еден се враќа на патеката на триумфот

Во времето кога се потврди како тенисер со легендарен потенцијал, тинејџерот Карлос Алкараз (Ел Палмар, 2003) советуваше во Индијан Велс, ги освои првите два Мастерс 1.000 во Мајами и Мадрид и ја заврши својата рана работа со освојување на Грен слем , УС Опен. Еден ден по неговиот успех во Њујорк, на 12 септември, тој стана број еден на патеката АТП, најмлад во историјата со само 19 години и 4 месеци, надминувајќи го рекордот на Хјуит во 2001 година (20 години и нови месеци).

Сепак, оттогаш неговото ниво падна. Мурчанецот загуби во Дејвис купот против Огер-Алиасиме и покрај победата над јужнокорејскиот Квон во истото натпреварување, неодамна се врати во поразот во дебито на АТП во Астана против Гофин. Се до овој понеделник, кога Алкараз се врати на победите во првото коло на АТП 500 во Базел, откако го победи Британецот Џек Дрејпер во три сета.

Алкараз, кој пред да биде број еден (на канадскиот Мастерс 1.000 одржан во август) препозна дека има проблеми да се справи со притисокот што неизбежно генерира очекувања, колебливо го започна натпреварот. Континуираните неизнудени грешки, двојните грешки и длабоката лева нога на младиот тенисер од Сатон доведоа до брејк во корист на Англичанецот во вториот гем од мечот. Од овој момент, Шпанецот веслаше против струјата против Дрејпер кој, непрецизен на сервисот и прецизен на останатите (повторно брејк) го реши првиот сет.

Сепак, далеку од очајување, налетот на офанзивен тенис и карактер го потресе Британецот на стартот од втората рунда. За неполни 15 минути Алкараз победи со 4-0 додека неговиот ривал гласно пцуеше на швајцарскиот бетон. Откако победи со удобно 6-2, Алкараз продолжи со добрата динамика во последниот сет за да постигне, не без маки, смирувачка победа против Дрејпер кој мечот го заврши во болка.

Негов следен ривал ќе биде победникот на Ван Де Зандшулп-Манарино што се игра овој вторник. Исто така, доцна во вторник ќе дебитираат на турнирот и шпанските Карењо, Баутиста и Давидович, кои ќе се соочат со Баез, Џере и Кечмановиќ.