Два бода му бегаат на Албасете против филијалата на Барса со попуст

Албасете Баломпие веќе собра бодови и ја посети филијалата на Барса во меч кој почна да губи, се врати, изедначи и можеше да победи во последниот натпревар. Победата на тимот од Ла Манча беше многу важна, но следната недела на „Карлос Белмонте“ ќе го примат лидерот во оваа група II на Првата РФЕФ, филијалата на Виљареал, а сега се втори во поредокот со четири бода. .

Во првото играње од нападот на Барса, пред десет минути беше 1-0 во одлично лично проигрување на Феран Јутгла. И набргу потоа Илиас Ахомах имаше 2-0, но Бернабе го избегна. По паузата, Албасете Баломпие тргна во потрага по нерешен резултат, а Ману Фустер беше блиску до бод во чист хед-ап меч.

Манчегоси бараа и казна за трезен удар на Кике Маркез, додека резервниот тим имаше поништен гол на Мармол поради претходен офсајд.

На крајот, инсистирањето на ситуацијата во Ла Манча беше наградено со слободен удар од напред од Рубен Мартинез и допрен од Маркез, што доведе до мала грешка на голманот Царевиќ. Оттука, играта се претвора во улични тркачи. Така се дојде до минута 87, кога еден неисправен удар на Мармол врз Рубен Мартинез предизвика судијата да досуди пенал. Кике Маркез израмни на 1-2.

Албасете имаше победа во своите раце, но во 95. минута метеж во нивниот простор доведе до ударот на Лукас де Вега, кој израмни на два. Во последното играње, минута 96, има слободен удар од Кике Маркез кој Џетеи го заврши со глава. Централниот дефанзивец беше целосно сам, иако топката одеше покрај голот. Таму беше победата!

– ФК Барселона Б: Царевиќ; Илиас Ахомах (Закаријас, м. 59), Рамос Минго, Комас (Гилен, м. 68), Мика Мармол; Фабио (Пеке Поло, 59), Матеус, Јандро, Руиз (Лукас де Вега, м. 59); Диунку (Пеке, м. 90) и Јутгла.

– Албасете Баломпие: Бернабе; Јохансон, Дејетеи, Бојомо, Емануел; Серхи Гарсија (Каваја, м. 83), Рики, Алберто Хименез (Ерик Монтес, м. 74), Кике Маркез; Ману Фустер и Дани Гонзалес (Рубен Мартинез, м. 57).

Судија: Бускетс Ферер. Жолта за мештаните Руиз, Ахомач и Рамос Минго. Во име на посетата Алберто Хименез.

Голови: 1-0, м. 8: Јутгла; 1-1, м. 72: Рубен Мартинез; 1-2, м. 87: Кике Маркез (пенал); 2-2, м. 95: Лукас деВега.

Инциденти: натпреварот од 24-тиот ден од gGroup II на Првата RFEF одигран на стадионот „Јохан Кројф“ пред околу 600 гледачи. Присуство на навивачи на Албасете на трибините.