Augusto Fernández, mistr světa Moto2

Augusto Fernández Guerra (Madrid, 1997) je novým mistrem světa v Moto2 a demonstruje dobré zdraví baleárských motocyklů (ač se narodil v Madridu, velmi brzy se přestěhoval a vyrostl na Mallorce), poté, co před dvěma týdny byl Izan Guevara tím, kdo získal titul v Moto3. "Cítím se silný," varoval tento víkend a objevuje se to ve volných trénincích a kvalifikaci, startuje jako třetí na startovním roštu as náskokem 9,5 bodu na svého největšího rivala Ai Oguru, který startoval pátý. Ale boj se odehrál jen sedm kol, čas, který Japonci trvalo, než spadl na zem, když byl třetí poté, co ho předjel Pedro Acosta a těsně před Augustem. Když do konce zbývalo 17 kol, mallorský jezdec už věděl, že je šampionem, a byl na chvíli na stupních vítězů. Mohl jít do závodu, protože už neměl co ztratit. Byl mistrem světa. Augusto byl nakonec druhý za Acostou, vítězem závodu.

Jako prakticky u všech jezdců v paddocku i jeho vášeň pro motocykly a rychlost začala ve velmi mladém věku a v osmi letech již závodil a upoutal pozornost vítězstvím v krajském přeboru ve třídě 65ccm a poté v kategorii 85ccm. 500 ccm. Mladý talent se svěřil do rukou José Manuela Lorenza, otce a trenéra šampiona Jorge Lorenza, nejlepšího baleárského pilota historie. V čele s Lorenzem přešel v roce 2013 do kategorie 500 ccm, kdy závodil v mezinárodním mistrovství Evropy juniorů s Hondou CBR XNUMXR. Sdílel plán s Mistrovstvím světa Superbike, ve své první sezóně skončil druhý a teprve ve své druhé sezóně získal titul.

Poté, co byl v roce 600 jmenován „Nováčkem roku“ v kategorii Stock 2015 mistrovství světa superbiků, Augusto si zajistil místo v mistrovství světa Moto2 pro sezónu 2017. Jeho kariéra upoutala pozornost Ponse HP40, který ho požádal, aby jmenoval Héctora Barberá. Španělský tým ukončil smlouvu se svým hvězdným jezdcem poté, co měl pozitivní test na dechovou zkoušku, a Augusto Fernandez z toho měl nepřímý prospěch, i když věděl, jak využít příležitosti: třikrát skončil v první osmičce a byl dokonce i v rámci debutu Punta na stupních vítězů Světového poháru během Velké ceny Japonska.

Rok 2019 byl jeho zlomovým bodem a jeho nejdůležitější sezónou. Byla to jeho třetí sezona v Moto2, vyhrál tři závody, utrpěl více umístění na stupních vítězů a ukončil kampaň na celkovém pátém místě. Cestu mu ale zkřížilo zranění. „Operace proběhla velmi dobře a už se těším, až se vrátím na motorku. I když mě trochu bolí, cítím se dobře a už jsem netrpělivý, až budu moci ve Valencii znovu nasednout na motorku. Budu se řídit všemi zdravotními indikacemi, abych dorazil v co nejlepší formě a mohl ze sebe vydat maximum v posledních třech závodech roku,“ vysvětlil pilot na sociálních sítích. Lékař Xavier Mir měl na starosti chirurgický zákrok na jeho pravém předloktí k vyřešení bolesti, kterou utrpěl v důsledku kompartment syndromu.

Ukázalo se, že se velmi dobře zotavil. Rok 2021 měl na starost šest pódií a další páté místo celkově ve Světovém poháru v kategorii středně pokročilé. Nevyhrál žádný závod, ale skončil v prvních třech závodech v šesti z posledních devíti. Dalším cílem bylo vyhrát titul. Letos skočil do Red Bull KTM Ajo a splnil si svůj sen. Do Valencie přijel se čtyřmi vítězstvími, osmi stupínky vítězů a oblíbenou kapelou k zisku titulu. Navíc s klidem na vyřešení vaší budoucnosti. Fernández bude příště týmovým kolegou Pol Espargaróa ve zbrusu novém týmu GASGAS Factory Racing Team v MotoGP.

Projel cílem tak, že pustil kolo a udělal jógovou pózu pod šachovnicovou vlajkou. Bylo to kývnutí na jeho matku, která mu pomohla překonat nepřízeň osudu pomocí meditace. A zatímco Augusto Fernández na motorce plakal a na trati nasedl do Valencijce, ani jeho otec neudržel emoce. „Musím se štípnout, abych tomu uvěřil. Rodina hodně trpěla,“ zdůraznil Agusto Sr. Poté, co slavil se dvěma přáteli oblečenými jako králíci a absolvoval poslední čestné kolo, dorazil šampion do uzavřeného parkoviště, spálil pneumatiku a přijal gratulace od Acosty a jeho týmu. „Je to neuvěřitelné, nemám slov, jak to popsat, chci jen poděkovat celému týmu, všem lidem, kteří mě podporovali. Pořád tomu nevěřím. Musím to přijmout. Chtěl jsem vyhrát, ale Pedro Acosta byl dnes neuvěřitelný,“ komentoval pilot.