Ceremonija dodjele Oskara ponovo je okupila veliki broj međunarodnih kinematografija. Događaj je održan u Dolby Theatreu u Los Angelesu, gdje je završena sezona dodjele Sedme umjetničke nagrade priznanjem glumcima, rediteljima i producentima koji su najviše doprinijeli ovoj godini. Ovo su nagrade raspoređene po kategorijama:
Najbolji animirani film
POBJEDNIK: 'Pinokio, Guillermo del Toro'
Marcel školjka sa cipelama
Rojo
Mačak u čizmama 2
morsko čudovište
Najbolji sporedni glumac
POBJEDNIK: Ke Huy Quan, za 'Sve odjednom svuda'
Brendan Gleeson, za 'The Banshee of Inisherin'
Brian Tyree Henry, za 'Calzada'
Judd Hirsch, za 'The Fabelmans'
Barry Keoghan, za 'The Banshee of Inisherin'
Najbolja sporedna glumica
POBJEDNIK: Jamie Lee Curtis za 'Everything, Everywhere'
Angela Bassett za 'Black Panther: Wakanda Forever'
Hong Chau za 'The Whale'
Kerry Condon za 'The Lost Souls of Inisherin'
Stephanie Hsu za 'Svugdje sve odjednom'
najbolji dokumentarac
sve što diše
Ljepota i bol
vatra ljubavi
Kuća od čipsa
POBJEDNIK: 'Navalny'
Najbolja kratka igra
POBJEDNIK: 'A Irish Goodbye'
cijenjeno
Student
šetati noću
crveni kofer
Najbolja fotografija
POBJEDNIK: Ništa novo na prednjoj strani
Elvis
TAR
Carstvo svjetlosti
Bard, lažna hronika nekoliko istina
Najbolji kostimograf
Babilonia
POBEDNIK: Black Panther: Wakanda Forever
Elvis
Sve odjednom svuda
Put gđe Haris u Pariz
Najbolji međunarodni film
Argentina, 1985, iz Argentine
POBEDNIK: Ništa novo na frontu, iz Nemačke
Blizu, iz Belgije
Tiha djevojka iz Irske
EO, iz Poljske
Najbolja šminka i frizerski salon
batman
Naprijed nema vijesti
Elvis
Black Panther: Wanda zauvijek
POBJEDNIK: Kit
Najbolji kratki dokumentarni film
POBEDNIK: Slon šapuće
Efekat Marthe Mitchell, Anne Alvergue
Kako mjerite godinu?
Houlout
stranac na vratima
Najbolji kratki animirani film
POBJEDNIK: Dječak, krtica, lisica i konj
leteći mornar
prodavači leda
moja godina kuraca
Noj mi je rekao da je svijet lažan i mislim da vjerujem u to
Najbolji originalni scenarij
Banshees od Inisherina
POBEDNIK: Sve odjednom svuda
Fabelmanovi
TAR
Trougao tuge
Najbolji adaptirani scenarij
Naprijed nema vijesti
Bodeži u leđima: Misterija kristalnog luka
Top Gun: Maverick
Živeti
POBEDNIK: Oni govore
Najbolji dizajn produkcije
Pobjednik: Ništa novo na prednjoj strani
Avatar: The Water Sense
Babilonia
Elvis
Fabelmanovi
bolji zvuk
Naprijed nema vijesti
Avatar: Oblik vode
batman
Elvis
POBJEDNIK: Top Gun: Maverick
najbolja montaza
Banshees od Inisherina
Elvis
POBEDNIK: Sve odjednom svuda
TAR
Top Gun: Maverick
Bolji vizuelni efekti
Naprijed nema vijesti
POBJEDNIK: Avatar: Osjećaj vode
batman
Crni panter: Wakanda zauvijek
Top Gun: Maverick
Best Soundtrack
POBJEDNIK: Ništa novo na prednjoj strani
Babilonia
Fabelmanovi
Banshees od Inisherina
Sve odjednom svuda
Najbolja originalna pjesma
POBJEDNIK: 'Naatu Naatu', RRR
'Ovo je emisija uživo', iz Sve odjednom svuda
'Uzmi me za ruku', iz Top Gun: Maverick
'Aplauz', od Cuéntalo como una mujer
Najbolja režija
Martin McDonaugh, za 'The Lost Souls of Inisherin'
Steven Spielberg, za 'The Fabelmans'
Robert Östlund, 'Trougao tuge'
POBEDNIK: Danielsi, za 'Sve odjednom svuda'
Todd Field, za 'Elvis'
najbolji glumac
POBJEDNIK: Brendan Fraser, The Whale
Colin Farrell, za Inisherin's Banshee
Bill Najy, da živi
Paul Mescal, za Aftersun
Ostin Batler, Elvis
najbolja glumica
Ana de Armas, Rubia
Andrea Riseborough, od To Leslie
POBJEDNICA: Michelle Yeoh, za sve odjednom i svuda
Cate Blanchett, TÁR
Michelle Williams, iz The Fabelmans
najbolji film
Pričaju o Sarah Polley
Fabelmanovi Stevena Spielberga
TÁR, Todd Field
Na frontu sve mirno, Edvard Berger
Banshee of Inisherin autora Martina McDonagha
POBEDNIK: Svugde sve odjednom, Dan Kwan, Daniel Scheinert i Daniels
Trougao tuge, Ruben Östlund
Elvis od Baza Luhrmanna
Avatar: Osjećaj vode, James Cameron
Top Gun: Maverick, Josepha Kosinskog