Себасцьян Рыкельме і Мікель Перэс, а таксама Пола і Ізабэль Лаісека, чэмпіёны Кубка Іспаніі 420

17/05/2023

Абноўлена ў 06:35.

Апошні дзень сардэчнага прыступу ў водах лімана Аруса. Трэці і апошні дзень рэгат на Кубак Іспаніі 420, які арганізуе Галісійская каралеўская федэрацыя паруснага спорту, прайшоў вельмі напружана. Супраць трох лідзіруючых экіпажаў, якіх падзялілі ўсяго два ачкі, апошнія тры спрэчкі сталі вырашальнымі для перамогі, якая ўрэшце дасталася каталонцам Себасцьяну Рыкельме і Мікелю Перэсу з клуба Nàutic el Balís.

Бакі не памыліліся. Трэці дзень спаборніцтваў сустрэў 60 экіпажаў-удзельнікаў з моцным паўночна-ўсходнім ветрам, які дасягаў інтэнсіўнасці каля 20 вузлоў у пэўны час раніцы. З такімі ўмовамі і ўсім, што яшчэ трэба было вырашыць, флот выйшаў на ваду, гатовы выкласціся на ўсе сто працэнтаў у гэтым апошнім штурме гоначнай трасы.

Трох чацвёртых месцаў хапіла каталонскай камандзе ў складзе Себасцьяна Рыкельме і Мікеля Перэса з Club Nàutic el Balís, каб захаваць лідэрства да фіналу і стаць абсалютным пераможцам Кубка Іспаніі. Яны таксама зрабілі гэта з перавагай у чатыры ачкі перад класіфікаванымі сегментамі, якімі, нарэшце, былі канарэйкі Хайме Аярза і Марыяна Эрнандэс, якія забілі два сёмыя і адзін трэці.

За прадстаўнікамі Real Club Náutico de Gran Canaria трэцяе месца на п'едэстале гонару занялі Марк Мескіда і Рамон Хауме з Балеарскіх астравоў, якія выступаюць пад сцягам Club Nàutic S'Arenal. Мескіда і Хауме былі лепшымі ў апошні дзень, дадаўшы дзве частковыя перамогі і трэцяе месца.

У жаночай класіфікацыі званне пераможцаў адпавядала рукам сясцёр Паўлы і Ізабэль Лайсека з Real Club Náutico de Gran Canaria, за якімі з адрывам ішлі маракі з Club Nàutic S'Arenal Марыя Перэла і Марта Кардона, якія занялі другое месца два ачкі ад канарак. Трэцяе месца, у сваю чаргу, занялі Нора Гарсія і Марыёна Вентура з Club Nàutic el Masnou.

Кубак Іспаніі 420 таксама ўзнагароджваў пажылых людзей у катэгорыях да 19 і 17 гадоў у мужчынскім і жаночым дывізіёнах. У катэгорыі да 19 гадоў пераможцамі сталі Хайме Аярза і Марыяна Эрнандэс і каманда ў складзе Марыі Перэла і Марты Кардоны, а ў катэгорыі да 17 гадоў перамога дасталася Мігелю Падрону і Луісу Месе з клуба Real Club Náutico de Gran Canaria і галісійцы Наталля Дамінгес і Інэс Аменейра.

Дамінгес і Аменейра, самыя маладыя маракі, якія плывуць пад сцягамі Real Club Náutico de Sanxenxo і Real Club Náutico de Vigo, атрымалі бліскучую перамогу ў сваёй катэгорыі і занялі восьмае месца ў агульным заліку сярод жанчын.

Таксама добрае выступленне сярод прадстаўнікоў Галісіі ў Пабла Радрыгеса і Пабла Ллорэнса з Reales Clubes Náuticos de Rodeira і A Coruña, якія занялі чатырнаццатае месца пасля пераходу ад меншага да большага з першага дня рэгаты.

Пасля заканчэння спаборніцтваў у 17:00 на пляцоўцы Centro Galego de Vela адбылася цырымонія ўзнагароджання. Мануэль Вілавердэ, прэзідэнт Галісійскай каралеўскай федэрацыі паруснага спорту; Хасэ Рамон Летэ, генеральны сакратар па справах спорту Xunta de Galicia; Аргіміра Серэн, саветнік па спорце ў Вілагарсія-дэ-Аруса; Альвара Кару, турыстычны кансультант; і Хуан Андрэс Перэс, марскі капітан Вілагарсіі, адказвалі за ўручэнне ўзнагарод пераможцам.