Постанова Генеральної інтервенції від 4 травня 2022 р




Прокуратура КНДР

резюме

Згідно зі статтею 2 Королівського указу-закону 9/2022 від 26 квітня, якою були прийняті іпотечні заходи та управління платежами за кордоном у рамках застосування обмежувальних заходів, затверджених Європейським Союзом у відповідь на вторгнення в Україну, було винятковим процесом в управлінні коштами, наявними в іноземних службах, враховуючи ситуацію, що неможливість переміщення коштів з Іспанії не мала місце і в існуючих закордонних службах, що дозволяє надлишок коштів, отриманий від певної зовнішньої служби міністерства Управління передавати до закордонних служб інших міністерських відомств чи державних громадських організацій, які мають дефіцит коштів, для того, щоб вони могли здійснити оплату зобов’язань, які в межах призначених їм бюджетних асигнувань вони повинні задовольнити.

Відповідно до розділу 5 вищезгаданої статті 2 Королівського декрету-закону 9/2022, ця постанова встановлює порядок обліку операцій, що випливає з виняткової процедури, врегульованої в ній.

Відповідно до статті 2 Королівського декрету-закону 9/2022 від 26 квітня, яким були прийняті заходи щодо іпотеки та управління платежами за кордоном у рамках застосування обмежувальних заходів, затверджених Європейським Союзом у відповідь на вторгнення в Україну Загальне втручання державної адміністрації встановило наступне:

Спочатку. Виняткова процедура в управлінні коштами, наявними в іноземних службах.

Перекази коштів між іноземними службами згадуються у статті 2 Королівського декрету-закону 9/2022 від 26 квітня, яким запроваджуються заходи з управління іпотекою та платежами за кордоном у рамках Застосування обмежувальних заходів, затверджених Європейським Союзом у реагування на вторгнення в Україну буде здійснюватися в порядку, передбаченому Королівським указом 938/2005, зі спеціальностями, включеними до цієї постанови.

Друге. Передача надлишкових коштів між закордонними службами двох міністерських департаментів.

1. Коли закордонна служба, яка потребує отримання коштів, належить міністерському департаменту, це міністерство повинно здійснити до передачі коштів між іноземними службами відповідний резерв залишків до отримання компенсації в міністерстві, якому іноземні служби служба, яка повинна доставити кошти, наприклад, подальша компенсація в бухгалтерських документах OK або ADOK за передачу на її закордонну службу, що відповідає зазначеним зарезервованим залишкам, відповідно до процедури, зазначеної у статті 5 Королівського указу 938/2005.

Для здійснення резервування залишків до відшкодування та подальшої компенсації залишків перед першою операцією такого роду служба управління міністерства, яка отримує переказ коштів, має бути зареєстрована в заяві CIEXT міністерства, що призначає кошти.

У будь-який час попереднє міністерство може ознайомитися з програмою CIEXT щодо застережень та компенсацій, зроблених кожною із зазначених служб управління.

2. Після того, як міністерство, що призначає кошти, повідомляє міністерству, що призначає кошти, про компенсацію залишків, зазначених у пункті 1 вище, міністерство, що призначає кошти, повідомляє свою закордонну службу про те, що якнайшвидше воно повинно перерахувати відповідні кошти в іноземну службу. іншого міністерства.

З метою визначення імпорту в місцевій валюті, для якого має бути здійснено зазначений переказ коштів, іноземна служба, що передає, застосовує курс, що відповідає дню переказу, до суми в євро, яка була б компенсована міністерством. правонаступник, як зазначено в пункті 1 вище.

3. Іноземні служби, які постраждали від переказу коштів, зазначених у попередніх пунктах, повинні відображати ці перекази та решту своїх операцій на рахунку управління відповідно до кварталу, в якому вони відбулися, відповідно до того, що встановлено Королівським указом. 938/2005.

4. Коли платежі за кордон будуть здійснюватися міністерством, яким призначено кошти, шляхом твердих платежів за кордон через платіжний фонд, резидент зазначеного міністерства в Іспанії, буде застосовано процедура, зазначена в пункті 1 вище, хоча у відношенні до пункту 2 вище, міністерство, яке призначає кошти, повинно повідомити зовнішньополітичній службі міністерства, що призначає кошти, ідентифікаційні та банківські дані зазначених одержувачів, щоб зазначена служба здійснила оплату їм у місцевій валюті за курсом, зазначеним у зазначеному пункті. 2.

У цьому випадку Платіжний фонд міністерства, що призначає кошти, не звітуватиме про кошти, отримані на управлінському рахунку, а натомість включатиме до свого періодичного підтримуючого рахунку суми, компенсовані у випусках у складі отриманих релізів, а також на основі до надходжень, отриманих від попередньої зовнішньої служби коштів, включати відомості про здійснені платежі.

Третє. Передача надлишкових коштів між зовнішньою службою міністерського департаменту та іншою іноземною службою, що належить державній громадській організації.

1. Коли іноземна служба, яка потребує отримання коштів, належить державному державному органу, до переказу коштів між іноземними службами цей орган повинен внести на рахунок державного казначейства в Банку Іспанії суму на зазначений відповідний переказ коштів. Для цих цілей у бухгалтерському документі, що оформляє передачу коштів на службу Організації за кордоном, Державне казначейство включено як правонаступник, який здійснює переказ на вищезгаданий рахунок у Банку Іспанії. Для цілей здійснення зазначеного банківського переказу необхідно дотримуватись вказівок на втручання уповноваженого в Генеральний секретаріат казначейства та фінансової політики, а депозит у казначействі слід застосовувати до небюджетної концепції 320504 Виняткова зовнішня процедура Стаття про організми 2 РДЛ 9/2022.

Після надходження доходу до Державного казначейства, як зазначено в попередньому абзаці, Агентство повідомить про це Міністерство, яке призначає кошти.

На основі зазначених надходжень, отриманих у казначействі, міністерство, якому відповідає закордонна служба, що призначає кошти, здійснює резервування залишків до відшкодування та видачі бухгалтерського документа PMP, застосованого до попередньої позабюджетної концепції, до якого включаються ідентифікаційні дані. дані бронювання та відповідні знижки на дохід, що підлягає компенсації.

2. Після резервування залишків до компенсації, зазначеної в пункті 1 вище, міністерство, до якого належить попередня закордонна служба коштів, повідомляє зазначену службу про те, що вона повинна якнайшвидше перерахувати кошти. інша закордонна служба.

Для цілей визначення імпорту в місцевій валюті, для якого має бути здійснений зазначений переказ коштів, іноземна служба, що передає, визначить обмінний курс, який відповідає дню переказу, на суму в євро, внесену до Державного казначейства, як зазначено у пункт 1 вище.

3. Закордонні служби міністерства та органу, на який впливає переказ коштів, зазначених у попередніх пунктах, повинні відображати ці перекази та решту своїх операцій на рахунку управління відповідно до кварталу, в якому вони були здійснені. відповідно до положень Королівського указу 938/2005.

Єдине заключне положення Набуття чинності

Ця постанова набирає чинності наступного дня після опублікування в «Офіційному державному віснику».