Аугусто Фернандез, Мото2 светски шампион

Аугусто Фернандез Гера (Мадрид, 1997) је нови светски шампион у Мото2 који показује добро здравље балеарског мотоциклизма (иако је рођен у Мадриду, врло брзо се преселио и одрастао на Мајорци) након што је пре две недеље Изан Гевара био тај који је подигао титулу у Мото3. „Осећам се јако“, упозорио је он овог викенда и то се појављује у слободним тренинзима и квалификацијама, стартујући трећи на табели и са предношћу од 9,5 поена у односу на свог највећег ривала, Аи Огуру, који је стартовао као пети. Али борба је трајала само седам кругова, колико је Јапанцу требало да падне на земљу, када је трчао трећи након што га је обишао Педро Акоста и мало испред Аугуста. Са 17 кругова до краја, возач Мајорке је већ знао да је шампион и тренутно је био на подијуму. Могао је да иде на трку јер више није имао шта да изгуби. Био је шампион света. На крају је Аугусто био други, иза Акосте, победника трке.

Као и практично сви возачи у падоку, његова страст за мотоциклима и брзином почела је још у раној младости, а са осам година већ се такмичио и привукао пажњу освајањем регионалног првенства у класи до 65 кубика, а потом и у категорији до 85 кубика. 500цц. Млади таленат предао се у руке Хозеа Мануела Лоренца, оца и тренера шампиона Хорхеа Лоренца, најбољег балеарског пилота у историји. Предвођен Лоренцом, прешао је у категорију до 2013 кубика 500. године, када се такмичио на Међународном јуниорском првенству Европе у купу са Хондом ЦБР XNUMXР. Делећи распоред са Супербике светским шампионатом, завршио је други у својој првој сезони пре него што је освојио титулу у само другој сезони.

Након што је 600. проглашен за 'Роокие оф тхе Иеар' у категорији Стоцк 2015 Супербике Светског шампионата, Аугусто је обезбедио место на Мото2 Светском првенству за сезону 2017. Његова каријера је привукла пажњу Понс ХП40, који га је замолио да именује Хецтора Барбера. Шпански тим је раскинуо уговор са звездашом након што је био позитиван на алкометру, а Аугусто Фернандез је био индиректан корисник овога, иако је знао да искористи прилику: три пута је завршио међу осам најбољих и био је чак и у оквиру Пунта дебитовао на подијуму Светског купа током ВН Јапана.

2019. је била његова прекретница и најодлучнија сезона. То му је била трећа сезона у Мото2, победио је у три трке, патио је више пута на подијуму, завршио је кампању на укупно петом месту. Али повреда му је прешла пут. „Операција је прошла веома добро и већ се радујем повратку на бицикл. Иако ме мало боли, осећам се добро и већ сам нестрпљив што ћу моћи да се вратим на бицикл у Валенсији. Пратићу све медицинске индикације да стигнем у најбољој могућој форми и да дам све од себе у последње три трке у години“, објаснио је пилот на друштвеним мрежама. Доктор Ксавије Мир је био задужен за хируршку интервенцију на десној подлактици како би се решио бол који је претрпео као последица компартмент синдрома.

Показао се да се одлично опоравио. 2021. освојио је шест постоља и још једно пето место у укупном поретку на Светском купу у средњој категорији. Није победио ниједну трку, али је завршио у прве три трке у шест од последњих девет. Следећи циљ је био освајање титуле. Ове године је скочио у Ред Булл КТМ Ајо и остварио свој сан. У Валенсију је стигао са четири победе, осам подијума и омиљеним бендом за освајање титуле. Поред тога, са миром да се ваша будућност реши. Фернандез ће следећи пут бити саиграч Пола Еспаргароа у потпуно новом ГАСГАС Фацтори Рацинг Теам-у у МотоГП-у.

Он је прошао кроз циљ тако што је пустио бицикл и извео јога позу испод коцкасте заставе. Био је то знак главе његовој мајци, која му је помогла да савлада невоље медитацијом. И док је Аугусто Фернандез плакао на мотоциклу и ушао у Валенсијанац на стази, ни његов отац није могао да обузда емоције. „Морам да се уштинем да бих поверовао. Породица је много пропатила“, истакао је Агусто Ср. Након што је славио са два пријатеља обучени у зечеве и прошао последњи почасни круг, шампион је стигао у парк Ферме, изгорео гуму и примио честитке од Акосте и његовог тима. „Невероватно је, немам речи да то опишем, само желим да се захвалим целом тиму, свим људима који су ме подржали. Још увек не верујем. Морам да га прихватим. Желео сам да дођем до победе, али Педро Акоста је данас био невероватан“, прокоментарисао је пилот.