Augusto Fernández, svetovni prvak moto2

Augusto Fernández Guerra (Madrid, 1997) je novi svetovni prvak v Moto2, ki dokazuje dobro zdravje balearskega motociklizma (čeprav je bil rojen v Madridu, se je kmalu preselil in odraščal na Mallorci), potem ko je bil pred dvema tednoma Izan Guevara tisti, ki je povišal naslov v Moto3. "Počutim se močnega," je opozoril ta konec tedna in se zdi na prostem treningu in kvalifikacijah, ko je štartal kot tretji in s prednostjo 9,5 točke pred svojim glavnim tekmecem Aijem Oguro, ki je štartal kot peti. Toda boj se je pojavil le v sedmih krogih, kolikor je Japonec potreboval, da je padel na tla, ko je tekel tretji, potem ko ga je prehitel Pedro Acosta in tik pred Augustom. 17 krogov pred koncem je voznik z Mallorce že vedel, da je prvak, in je bil za trenutek na stopničkah. Lahko je šel na dirko, ker ni imel več česa izgubiti. Bil je svetovni prvak. Na koncu je bil Augusto drugi, za Acosto, zmagovalcem dirke.

Tako kot praktično vsi vozniki v paddocku se je njegova strast do motociklov in hitrosti začela že zelo zgodaj, pri osmih letih pa je že tekmoval in pritegnil pozornost z zmago na regionalnem prvenstvu v razredu do 65 ccm in nato še v kategoriji do 85 ccm. 500cc. Mladi talent se je predal v roke Joséju Manuelu Lorenzu, očetu in trenerju šampiona Jorgeja Lorenza, najboljšega balearskega pilota v zgodovini. Pod vodstvom Lorenza je leta 2013 prestopil v kategorijo do 500 kubičnih centimetrov, ko je s Hondo CBR XNUMXR nastopil na mednarodnem mladinskem prvenstvu Evropskega pokala. Delil je razpored s svetovnim prvenstvom Superbike in končal na drugem mestu v svoji prvi sezoni, preden je osvojil naslov šele v svoji drugi sezoni.

Potem ko je bil leta 600 v kategoriji Stock 2015 svetovnega prvenstva Superbike imenovan za 'novinca leta', si je Augusto zagotovil mesto v svetovnem prvenstvu Moto2 za sezono 2017. Njegova kariera je pritegnila pozornost Ponsa HP40, ki ga je prosil, naj imenuje Héctorja Barberája. Špansko moštvo je prekinilo pogodbo s svojim glavnim dirkačem, potem ko je bil pozitiven na alkotestu, posredno pa je bil od tega deležen Augusto Fernandez, ki pa je znal izkoristiti priložnost: trikrat je končal med najboljših osem in bil celo v okviru Puntovega debija na stopničkah svetovnega pokala med VN Japonske.

Leto 2019 je bila njegova prelomnica in najbolj odločilna sezona. To je bila njegova tretja sezona v Moto2, zmagal je na treh dirkah, utrpel je več stopničk in kampanjo končal na skupnem petem mestu. A mu je pot prekrižala poškodba. »Operacija je potekala zelo dobro in že se veselim, da bom spet sedla na motor. Čeprav me malo boli, se počutim dobro in že komaj čakam, da se bom lahko spet usedel na motor v Valencii. Sledil bom vsem zdravstvenim indikacijam, da pridem v najboljši možni formi in da bom lahko dal vse od sebe na zadnjih treh dirkah v letu,« je na družbenih omrežjih pojasnil pilot. Zdravnik Xavier Mir je bil zadolžen za kirurški poseg na njegovi desni podlakti za odpravo bolečine, ki jo je utrpel zaradi kompartment sindroma.

Izkazalo se je, da je zelo dobro okreval. Leto 2021 je zaslužno s šestimi stopničkami in še enim petim mestom v skupnem seštevku svetovnega pokala v srednji kategoriji. Zmagal ni na nobeni dirki, vendar je na šestih od zadnjih devetih končal med prvimi tremi dirkami. Naslednji cilj je bil osvojiti naslov. Letos je preskočil na Red Bull KTM Ajo in uresničil svoje sanje. V Valencio je prišel s štirimi zmagami, osmimi stopničkami in favoritom za osvojitev naslova. Poleg tega z duševnim mirom, da bo vaša prihodnost rešena. Fernández bo naslednjič moštveni kolega Pola Espargarója v povsem novi ekipi GASGAS Factory Racing Team v MotoGP.

V cilj je peljal tako, da je spustil kolo in pod karirasto zastavo opravil jogijsko pozo. To je bil naklon njegovi mami, ki mu je z meditacijo pomagala premagovati stisko. In medtem ko je Augusto Fernández jokal na motociklu in se na stezi zaletel v Valenciana, tudi njegov oče ni mogel zadržati čustev. »Moram se uščipniti, da verjamem. Družina je veliko trpela,« je poudaril Agusto starejši. Po slavju z dvema prijateljema, oblečenima v zajce, in odpeljanem zadnjem častnem krogu je prvak prispel v zaprto parkirišče, zažgal gumo in prejel čestitke Acoste in njegove ekipe. "Neverjetno je, nimam besed, s katerimi bi to opisal, rad bi se le zahvalil celotni ekipi, vsem ljudem, ki so me podpirali. Še vedno ne verjamem. Moram ga sprejeti. Želel sem si zmagati, a Pedro Acosta je bil danes neverjeten,« je komentiral pilot.