Luuk de Jong, Xaviho nečakané alias: rovnaký ako Salvadorovi hrdinovia

Luuk de Jong je príkladom vytrvalosti a odolnosti. Len čo ho Ronald Koeman podpísal na rohu zatvárania letného trhu, musel podporovať kritiku a neustále memy na sociálnych sieťach, v ktorých sa jeho priezvisko spájalo s jeho štíhlou a nepružnou postavou. Postupne sa však dostáva aj na lavičku Camp Nou a Xavi Hernández mu ide príkladom v šatni. V skutočnosti je stále zvláštne, že Koemanov sporný podpis zachraňuje Xaviho puristu, ktorý je Holanďan ako jedna z jeho posledných možností. Len skóre proti v Cornellé mu umožnilo trénera nastúpiť, zúfalo, v 88. minúte opäť nesklamal a šesť minút po predĺžení strelil vyrovnávajúci gól. Luuk de Jong skóroval v štyroch z posledných piatich zápasov, ktoré odohral, ​​a dal body (jeden proti Espanyolu, ďalší proti Granade a tri proti Mallorce). Memy zmenili jeho priazeň: Už nie je Luuk z 'Tronka' (narážajúc na slabú futbalovú kvalitu), teraz je Luuk z 'Golu' pre jeho úspechy pred bránkou. Holanďanov gól nezmenšuje problémy, ktorými Barcelona trpí so svojimi útočníkmi. Dôkazom je, že od príchodu nových posil na letný trh strelil tím v dvoch zápasoch šesť gólov, no iba jeden z nich strelil útočník Luuk de Jong. Zvyšok strelili obrancovia (Alba, Araújo a Alves) alebo stredopoliari (Gavi a Pedri). Barcelona skončila proti Espanyolu s piatimi útočníkmi (Ferran Torres, Adama, Dembélé, Aubameyang a Luuk de Jong), čo svedčí o nedostatočnej efektivite útoku „Luuk de Jong je príkladom a hovorím to aj pred tímom. Je to strelec a my sme ho kvôli tomu vyradili. Mal dva a jeden strelil,“ vysvetlil Xavi po zápase, hoci to nie je prvýkrát, čo chválil Holanďanov na verejnosti aj v súkromí. „Je to brutálny profesionál, hovorí sa, že môže odísť, má menej minút, ale spôsob, akým trénuje a pracuje, je toho príkladom,“ komentoval víťazstvo proti Mallorke (0:1) začiatkom januára. Netreba zabúdať, že navyše útočný m, strelil gól Realu Madrid v Španielskom superpohári, chvíľková remíza po góle Viniciusa, niečo, čo navždy zostane v pamäti fanúšikov culé. Samotný De Jong je so svojím výkonom spokojný a verí, že Xaviho presviedča o svojej hodnote. V nedávnom rozhovore pre AD Sportwereld zdôraznil, že letný trh sa zmenil z bezpečného začiatku na dôležitý kúsok pre trénera Barcy. „Vo vysokom športe všetko závisí od momentu, pozeráte sa na to z rôznych perspektív, od eufórie až po opovrhnutie. Teraz sú reakcie na mňa pozitívne a to je veľmi pekné,“ vysvetlil De Jong, ktorý 12 zápasov po sebe nestrelil gól. Jeho dobrý moment nezostal bez povšimnutia jeho veľkého priaznivca Ronalda Koemana. „Nedávno mi poslal blahoželanie, veľmi si to vážim,“ hovorí útočník. „Myslím, že Xavi je trochu prekvapený, ako som zapadol do jeho hry. Môžem byť pre neho aj „9“, s ktorým môžete robiť trojuholníky a hrať tak pod tlakom súpera. Xavi chce, aby jeho útočník bol miestom stretnutia, aby držal lopty a kombinoval ich so stredopoliarmi. Vždy mi hovorí, aby som prilákal obrancov, aby nechali priestory, ktoré môžu využiť iní, “upresňuje.