Guardiola a Simeone, manuálny súboj

Javier AspronSLEDUJTE

Súboj štýlov medzi Guardiolom a Simeonem nezanechal žiadneho taktického génia a dal vzniknúť hre, na ktorú všetci čakali, v ktorej každý splnil svoju úlohu. Víťazstvo síce zobral miestny tréner, no bodovo, bez toho, aby ho prevalcoval, a nechal si tak otvorené dvere možnej odozve v návrate Argentínčana, ktorý tiež neodchádzal veľmi naštvaný.

Obaja manažéri prišli na zápas v rovnakom oblečení, pred dažďom a manchesterskou zimou ich chránil rovnaký dlhý tmavý kabát. Tak prijali vers. Tiež prijali veľmi podobné gesto, keď čakali na výkop na svojich laviciach, ruky zopnuté a lakte na stehnách, keď si uvedomovali javisko.

Jediným citeľným rozdielom bol znak kríža, s ktorým Argentínčan odštartoval.

Len čo začal gúľať loptu, obaja skočili do technického priestoru a už takmer nikdy nesedel. V súboji fušiek a náznakov bol hosťujúci tréner vulkanickejší, nedokázal sa udržať, kým uťahoval so štvrtým rozhodcom. Guardiola, ruky vo vreckách, zdržanlivejšie gesto, neprestal, keď došlo na zakričanie pokynu jednému zo svojich hráčov.

Na palubovke sa Guardiola snažil dostať do rúk Atlético umiestnením Cancela ako ďalšieho stredopoliara a hromadením hráčov na pravom krídle. Ale nebolo to tam, kde bola hra nevyrovnaná. Simeone, schopný naspamäť odrecitovať manuál tohto typu zápasu, zareagoval prepletením dvoch radov po piatich hráčoch a otočením svojej malej útočnej hry na tú istú stranu. "Sú to majstri obrany," uznal po Guardiolovi. „V praveku, teraz aj o stotisíc rokov je útok na formáciu 5-5 veľmi ťažký. Nie je tam priestor."

"Hľadali sme tesný zápas a do Madridu pôjdeme hrať s veľkou pokorou a nadšením," odpovedal Simeone na svoj plán pre tento prvý zápas. "V posledných dvadsiatich zápasoch dali na tomto štadióne 60 gólov," zdvihol obočie.

Neefektívnosť jeho tímu, ktorá trvala počas prvého polčasu, dokázala zúfať Guardiolu, ktorý svoju frustráciu premenil na nekonečný dialóg s Juanmou Lillo na love a zachytil skvelý nápad. Našiel to pri vstupe Phila Fodena, ktorému stačili sotva dve minúty na asistenciu pri góle, ktorým De Bruyne zlomil zápas.

"Vždy musíte zasadiť niečo lepšie," dokončil Simeone slovami, aby vysvetlil možnosti svojho tímu v Metropolitano. "Budeme súťažiť tak ďaleko, ako len budeme môcť." „Mám podozrenie, že to bude zápas podobný tomu, ktorý sme videli v minútach po góle,“ povedal Guardiola, ktorý ešte nemá všetko na to, aby sa dostal do semifinále: „Vyhrali sme zápas, druhý zápas zostáva a uvidíme."