Spania 23 – 26 Danemarca: Spania se confruntă cu Danemarca în semifinale

Era nevoie de meciul perfect și nu a venit, dar a fost Spania, câștigând opțiuni cu o explozie de geniu, cu un Gonzalo Pérez de Vargas mai puțin comunal (35% eficacitate) și cu șansă de a marca la șapte metri. în lipsa a 45 de secunde. Dar revenirea nu s-a produs și Danemarca, Danemarca din nou, a separat naționala de lupta pentru aurul mondial. Așa cum sa întâmplat deja în 2021. Actualii campioni planetari au trecut 27 de jocuri fără înfrângere și aspiră la al treilea titlu consecutiv. Spania, mândră până la final, va lupta pentru bronz, așa cum sa întâmplat deja în 2021.

• Spania Pérez de Vargas (1); Maqueda, Fernández (3), Solé (4, 3p), Cañellas (2), Guardiola, Peciña; Alex Dujshebaev (3), Figueres (1), Serdio (3), Casado, Valera (1), Sanchez-Migallon (1), Daniel Dujshebaev (1), Odriozola (1).

• Danemarca Niklas Landin (Moller); Magnus Landin (2), Saugstrup (5), Gidsel (3), Hansen (4, 2p), Pytlick (6), Kirkelokke (1); Jacobsen (3), Mollgaard, Hald (1), Jorgensen (1)

• Scor la fiecare cinci minute 3-3, 4-6, 5-9, 7-10, 10-12, 10-15 (pauza); 13-17, 15-20, 17-20, 20-21, 20-23, 23-26 (finală).

• Arbitrii Schulze și Tonnies (Germania). Ei i-au exclus pe Maqueda (de două ori) și Odriozola pentru Spania și pe Magnus Landin, Kirkelokke și Saugstrup pentru Danemarca.

Au fost 48 de meciuri anterioare, cu 21 de victorii pentru nordici, dar nu ultimul, în semifinalele Campionatului European din 2022; nici cea a unei alte Cupe Mondiale de amintiri plăcute pentru națională: cea din 2013, când i-au învins pe danezi pentru a câștiga al doilea titlu mondial.

Au trecut zece ani și cele două echipe au evoluat, nevoite să facă schimbări în anumite posturi din cauza vârstei, dar la fel de ferme în esență. Sunt foarte duri, a acceptat vestiarul, care a văzut cum Joan Cañellas, un ghid magnific în această Cupă Mondială, s-a simțit șchiopătând la două minute de la începutul meciului – și-a revenit până la finalul primei reprize. Un bloc de beton în apărare. Și pentru a înrăutăți lucrurile, în spatele acelui zid se afla un Niklas Landin care a devenit infinit. Acolo, cu brațele obosite și din sferturi, Spania s-a ciocnit din nou și din nou. Maqueda, Casado, Solé și chiar frații Dujshebaev au văzut oportunitățile de gol alunecând în mâinile portarului danez. În timp ce Pytlick și Saugstrup Jensen au deschis o stâncă: patru goluri în avantaj (6-10 la minutul 18) care nu au mai fost datorită lui Pérez de Vargas care a știut să țină dorința daneză și să-și mențină echipa în joc.

Ribera a încercat-o și cu tabla, conștient că poate cele 80 de minute de uzură în fața Norvegiei încă îl cântăresc și că danezii, totuși, abia au avut probleme în meciurile lor, capabili să întrerupă ciocnirile și să se pună cu el. suficient avantaj pentru a nu avea de suferit în al doilea joc: 43-28 la Belgia, 36-21 la Bahrain, 34-21 la Tunisia, 33-24 la Statele Unite, 30-25 la Egipt, 40-23 la Ungaria și un singur meci tensionat, cu Croația 32-32. Ribera a cerut mai mult ajutor la spate, soliditate pentru a putea fi Spania la contraatac. Acolo Pérez de Vargas a continuat să-și facă temele, acolo a început să apară Ángel Fernández din aripă, acolo au jucat cu o apărare 5:1 cu Kauldi Odriozola care i-a destabilizat pe danezi și și-a arătat picioarele pentru a recupera anumite dezavantaje, strângând scorul la doar unul. Golf . Dar s-a diluat într-o acțiune cu mingea oprită. Landin s-a prefăcut că Dani Dujshebaev i-a dispărut pe față, dar VAR-ul a negat versiunea danezului. Însă, tensiunea meciului se va traduce printr-o serie de împingeri și o oprire în munca bună a Spaniei care a dezechilibrat naționala. De acolo, reacția spaniolă a stagnat și danezii au mai făcut un mare impuls, 15-10 la pauză.

Așa cum ați făcut înaintea Norvegiei, Spania nu avea de gând să se oprească din luptă, jucătorii erau încrezători că Landing își va reduce eficacitatea și trebuiau să rămână acolo pentru când se va întâmpla asta. Când se confruntă cu probleme, soluții; iar Ribera a oferit formulele pentru a desfunda atacul. Pérez de Vargas, care a știut să-și dezvolte echipa și chiar a marcat de la poartă la poartă, neobositeii Odriozola, Sánchez Migallón, Solé, Cañellas și Serdio au dus pe tabela de marcaj în teren. 3-0 parțial pentru ca danezii au început să simtă presiunea pe care această rivală avea să-i pândească până în finală (21-20 în minutul 50).

Mereu a fost mai multă prospețime în gânduri și idei, mai ales în trupurile danezilor, care au reacționat la acel 0-3 cu un 4-0. Deși Spania încă urma să lucreze la opțiuni de continuare, să aștepte miracolul pe care l-au construit împotriva Norvegiei, niciodată în stare să cedeze: un minut, două goluri mai jos, timeout, șapte metri. În acea lansare, rezumatul semifinalei: efort spaniol, un Landin superb. Danemarca a oprit încă o dată echipa lui Ribera într-o semifinală mondială. Atingerea scutură dezamăgirea pentru că mâine există opțiunea de a adăuga bronz, el are un palmares extraordinar în ultimul deceniu.

„În prima repriză am ratat foarte multe lovituri, Landin ne-a oprit foarte mult. În secunda am jucat mai bine, cu Gonzalo care s-a oprit mult, am marcat un gol, dar n-a putut. Suntem înnebuniți, dar trebuie să continuăm. Am încercat totul”, a comentat Kauldi Odriozola după accident.