Câștigătorii „Fhimasa”, „Alpega”, „Nexus” și „Kohen” ai V-lea Trofeu Social al Crucii Roșii din Abra

12/03/2022

Actualizat la 7:31

Cel de-al V-lea Trofeu Social al Crucii Roșii 2022, organizat de Real Club Marítimo del Abra-Real Sporting Club, s-a încheiat în apele Abra cu testele din a treia zi pentru monodesign-urile J80 și pentru ambarcațiunile din clasa Regatta și Cruise. A fost o zi cu multe averse, calm și vânt din toate părțile care au împiedicat Comitetul să finalizeze scenariul planificat. În Divizia Regatta, s-a impus în clasamentul general, după ce a câștigat și ultima probă de nouă mile, Alpega lui Alfonso Churruca, cu Rat Pack a lui Javier Chávarri pe poziția a doua. Pe locul trei în clasamentul final a fost Gaitero, Maitena pe locul patru, Akelarre pe locul cinci, Symphony pe locul șase și Pe Disheveled pe locul șapte, cu Modark pe locul opt. În plus, la clasa Crucero I, Turi de la Simón Cortés a cedat conducerea în această a treia zi lui Nexus a lui Javier Trueba -ambele cu 4 puncte și victorie pentru Nexus pentru prima lor poziție pe traseul de șase mile-, în timp ce Kribi a terminat pe locul al treilea și al patrulea bacil. La rândul său, Kohen de la Juan Carlos Estefanía a condus clasa Crucero II, în care Emilu de la Lucio Fernández a terminat pe locul al doilea, Blai de la Iñigo Aldea al treilea și Ramper al lui Jairo López de Guevara pe locul patru la general.

Deja dintre monotipurile J80, cel mai bun din calculul global a fost Fhimasa Escuela de Vela José Luis de Ugarte de la Tomás Trueba, campion mondial junior la îmbarcare în Danemarca și Statele Unite. Barca tinerilor din Școala Realului Club Marítimo a Abra-Real Sporting Club a terminat cu 12 puncte, pentru 14 de Kiwi al lui Félix Moneo -câștigător al singurului traseu din ultima zi-, iar cele 20 de puncte al Jet Set-ului lui Ibón Basañez, al treilea. După primele trei, s-au calificat Hib Brut, Mandovi DalecandELA, Obelix, Biobizz, Pilgrim, Fingolfin, Ausart și Wilco. Acum, toată lumea așteaptă tradiționala și masiva Regata del Gallo pe 17 decembrie.