Kontroverzno izbacivanje Álexa Baene zbog odavanja počasti nestalom Llanezi

Álex Baena je dobio kontroverzno isključenje nakon gola u Villarreal-Almería. Krilni napadač žutog tima podigao je majicu kako bi pokazao poruku zahvalnosti Joséu Manuelu Llanezi, istorijskom direktoru 'groguet' tima koji je umro prošlog četvrtka nakon mjeseci borbe protiv bolesti. Baena mu je podigao majicu i nosio je iza glave, nešto što propisi sankcionišu žutim kartonom. Iz Burgosa Bengoetxea, sudija utakmice, nije se poneo emocijom trenutka i dao je igraču žuti karton na nevericu celog stadiona La Cerámica.

Samo šest minuta ranije Baena je ugledao prvi žuti za oštar meč protiv Lea Baptistaoa, pa ga je slavlje koštalo isključenja iz igre.

Tokom protesta je sankcionisan i Pau Tores, dok je Morlanes, koji je bio na klupi, takođe na kraju isključen.

Uprkos strogosti sankcije, a još više iz razloga kao što je njeno značenje, propis je u ovom slučaju na strani sudije. Iz Burgosa Bengoetxea je ispravno izvršio uplatu da bi dobio žuti karton jer je Baena podigao majicu iznad glave. "Igrač koji je skinuo majicu ili njome pokrio glavu mora biti upozoren", kaže pravilo.

Golom Baene rezultat je 1-1 u utakmici u kojoj je Almería povela u prvom poluvremenu golom Melera.

Prema Martinezu Montoru, sudiji ABC-a, "tog dana je Medina Cantalejo, sa svim bolom u srcu, morao da ukori Sergija Ramosa što je uradio istu stvar i pokazao poruku Antoniju Puerti."

Álex Baena, rođen u gradu Roquetas u Almeriji, stigao je u omladinsku akademiju Villarreala kada je imao samo 11 godina. To je jedan od najočitijih primjera dobrog posla koji je Llaneza obavio s kamenolomom, prvo kao sportski direktor i menadžer kluba, a kasnije kao savjetnik kao delegat i potpredsjednik, a na drugom mjestu je bio do svoje smrti. do leukemije.

Bizaran scenario utakmice ipak je bio iznenađenje. Sa deset, Villarreal je rastao i na kraju je pobijedio golom Jacksona u produžecima. Llaneza je imao priznanje dostojno njegove figure.