Луук де Йонг, неочаквания псевдоним на Шави: същото като героите на Салвадор

Луук де Йонг е примерът за постоянство и устойчивост. Веднага след като Роналд Куман го подписа на клаксона на затварянето на летния пазар, той трябваше да подкрепя критики и непрекъснати мемове в социалните мрежи, в които фамилията му се свързваше със стройната и нееластична фигура. Но малко по малко той дори влезе в трибуните на Камп Ноу на пейката и Шави Ернандес му даде пример в съблекалнята. Всъщност все още е любопитно, че съмнителният подпис на Куман спасява пуриста на Шави, който е холандец като една от последните му опции. Само резултатът срещу в Корнела позволи на треньора да му даде възможност да влезе, отчаяно, в 88-ата минута, за пореден път той не разочарова, отбелязвайки изравнителен гол в шест минути след продължението. Луук де Йонг отбеляза в четири от последните пет мача, които е играл, и даде точки (една срещу Еспаньол, друга срещу Гранада и три срещу Майорка). Мемите промениха благоразположението му: той вече не е Луук от „Тронк“ (намеквайки за лошо футболно качество), сега той е Луук от „Гол“ заради успеха си пред вратата. Голът на холандеца не намалява проблемите, от които Барселона страда с нападателите си. Доказателството е, че откакто новите попълнения пристигнаха на летния пазар, отборът отбеляза шест гола в два мача, но само един от тях беше отбелязан от нападателя Луук де Йонг. Останалите са отбелязани от защитници (Алба, Араухо и Алвес) или полузащитници (Гави и Педри). Барселона завърши с петима нападатели срещу Еспаньол (Феран Торес, Адама, Дембеле, Обамеянг и Луук де Йонг), което доказва липсата на ефективност в атаката „Луук де Йонг е пример и го казвам пред отбора. Той е голмайстор и ние го извадихме за това. Той имаше две и отбеляза един”, обясни Шави след мача, въпреки че не за първи път хвали холандците публично и насаме. „Той е брутален професионалист, говори се, че може да си тръгне, има по-малко минути, но начинът, по който тренира и работи, е пример“, коментира той победата срещу Майорка (0-1) в началото на януари. Не бива да забравяме, че в допълнение атаката напред m, отбеляза гол срещу Реал Мадрид в Суперкупата на Испания, моментното равенство след гола на Винисиус, нещо, което винаги ще остане в паметта на феновете на culé. Самият Де Йонг е доволен от представянето си и вярва, че убеждава Шави в стойността си. В неотдавнашно интервю за AD Sportwereld той подчерта, че летният пазар се е превърнал от безопасно начало във важна част за треньора на Барса. „В спорта на високо ниво всичко зависи от момента, гледаш го от различни гледни точки, от еуфория до презрение. Сега реакциите към мен са положителни и това е много хубаво”, обясни Де Йонг, който изигра 12 поредни мача без да вкара гол. Добрият му момент не е останал незабелязан от големия му привърженик Роналд Куман. „Той наскоро изпрати съобщение, в което ме поздравява, наистина го оценявам“, казва нападателят. „Мисля, че Шави е малко изненадан как се вписвам в неговата игра. Аз също мога да бъда '9' за него, с когото можеш да правиш триъгълници и така да играеш под натиск от противник. Шави иска неговият нападател да бъде сборна точка, да държи топки и да ги комбинира с халфовете. Той винаги ми казва да привличам защитници, за да оставят места, от които другите могат да се възползват“, уточни той.