Себастиан Рикелме и Микел Перес и Паула и Изабел Лайсека, шампиони на Купата на Испания 420

17/05/2023

Обновена в 06:35 ч.

Последен спиращ сърцето ден във водите на устието на Аруса. Третият и последен ден от състезанията за Купата на Испания 420, изпитание, организирано от Кралската галисийска федерация по ветроходство, беше много близо. Срещу три водещи екипажа, разделени само от две точки, последните три спора бяха решаващи за победата, която най-накрая отиде в ръцете на каталунците Себастиан Рикелме и Микел Перес от Club Nàutic el Balís.

Страните не сгрешиха. Третият състезателен ден посрещна 60-те участващи екипажа със силни североизточни компонентни ветрове, достигащи почти 20 възела интензивност в определени часове сутрин. При тези условия и всичко, което предстои да бъде решено, флотът излезе на вода, готов да даде сто процента от себе си в това последно нападение на полето на регатата.

Три четвърти места бяха достатъчни за отбора на Каталуния, съставен от Себастиан Рикелме и Микел Перес от Club Nàutic el Balís, да запазят преднината си до финала, като по този начин станаха абсолютни победители в Купата на Испания. Те също го направиха с четири точки пред класифицираните сегменти, които накрая бяха канарчетата Хайме Аярза и Мариано Ернандес с две седми и една трета отбелязани точки.

Зад представителите на Real Club Náutico de Gran Canaria, третото място на подиума беше заето от Балеарските острови Marc Mesquida и Ramón Jaume, които плават под знамето на Club Nàutic S'Arenal. Мескида и Жауме бяха най-добри в последния ден, като добавиха две частични победи и едно трето място.

В класирането при жените титлата на победителите принадлежеше на сестрите Паула и Изабел Лайсека от Real Club Náutico de Gran Canaria, следвани плътно от ветроходките от Club Nàutic S'Arenal Мария Перело и Марта Кардона, които бяха втори. точки от Канарските острови. Междувременно третата позиция беше заета от Нора Гарсия и Мариона Вентура от Club Nàutic el Masnou.

Испанската купа 420 също награди възрастните в категориите под 19 и под 17 години както в дивизията за мъже, така и за жени. При под-19 победителите бяха Хайме Аярза и Мариано Ернандес и екипажът, съставен от Мария Перело и Марта Кардона, докато при под-17 победата отиде при Мигел Падрон и Луис Меса от Real Club Náutico de Gran Canaria и Галисийките Наталия Домингес и Инес Аменейро.

Домингес и Аменейро, най-младите ветроходци, които плават под знамената на Real Club Náutico de Sanxenxo и Real Club Náutico de Vigo, постигнаха блестяща победа в своята категория и бяха осми в генералното класиране при жените.

Добро представяне и сред галисийските представители на Пабло Родригес и Пабло Лоренс от Кралските яхт клубове на Родейра и Ла Коруня, които завършиха на четиринадесето място, след като преминаха от по-малко към повече от първия ден на регатата.

След състезанието, в 17:00 ч., трофеите бяха раздадени в съоръженията на Galician Sailing Center. Мануел Вилаверде, президент на Кралската галисийска федерация по ветроходство; Хосе Рамон Лете, генерален секретар по спорта на Xunta de Galicia; Аргимиро Серен, съветник по спорта на Vilagarcía de Arousa; Алваро Кару, консултант по туризъм; и Хуан Андрес Перес, морски капитан на Vilagarcía, отговаряха за връчването на наградите на победителите в събитието.