Противоречиво изгонване на Алекс Баена заради почитането на изчезналия Ланеза

Алекс Баена получи спорно изгонване, след като отбеляза гол във Виляреал-Алмерия. Крилото на жълтия отбор вдигна фланелката си, за да покаже послание на благодарност към Хосе Мануел Ланеза, историческият директор на отбора на „гроге“, който почина миналия четвъртък след месеци на борба с болестта. Баена вдигна фланелката си и я хвана зад главата си, нещо, което правилата санкционират с жълт картон. Реферът на мача от Бургос Бенгоетчеа не се увлече от емоцията на момента и даде жълт картон на играча за недоверие на целия Естадио де Ла Серамика.

Само шест минути преди това Баена беше видял първия жълт картон за грубо влизане на Лео Баптистао, за което празнуването му коства изгонването от игра.

В протестите Пау Торес също беше санкциониран, докато Морланес, който беше на пейката, също завърши изгонен.

Въпреки суровостта на санкцията и по-скоро поради причина като смисъл, в случая регламентът е на страната на рефера. От Бургос Бенгоетчеа правилно приложи плащането, за да получи жълт картон, защото Баена вдигна фланелката си над главата си. „Играчът, който е свалил фланелката си или е покрил главата си с нея, трябва да бъде порицан“, гласи правилото.

Голът на Баена доведе до 1-1 в мач, в който Алмерия поведе през първото полувреме с гол на Мелеро.

Според Мартинес Монторо, реферът на ABC, „навремето Медина Канталехо, с цялата болка в сърцето си, трябваше да увещава Серхио Рамос, че е направил същото и е показал съобщение на Антонио Пуерта.“

Алекс Баена, роден в град Рокетас в Алмерия, пристигна в младежката академия на Виляреал само на 11 години. Това е един от най-очевидните примери за добрата работа, извършена от Llaneza с кариерата, първо като спортен директор и мениджър на клуба, а по-късно като съветник като делегат и вицепрезидент, последният пост, който той заемаше до смъртта си поради левкемия.

Странният сценарий на играта все още криеше изненада. С десет, Виляреал се увеличи и в крайна сметка спечели мача с гол на Джаксън в продълженията. Llaneza имаше почит към височината на фигурата си.