Спрэчнае выгнанне Алекса Баэны за ўшанаванне зніклай Льянэзы

Алекс Баэна атрымаў спрэчнае выдаленне пасля таго, як забіў гол у матчы Вільярэал-Альмерыя. Вінгер жоўтай каманды падняў сваю майку, каб паказаць паведамленне падзякі Хасэ Мануэлю Льянэзе, гістарычнаму дырэктару каманды «Грогэ», які памёр у мінулы чацвер пасля некалькіх месяцаў барацьбы з хваробай. Баэна падняў майку і панёс яе за галаву, што па правілах прадугледжвае жоўтую картку. Суддзя матчу з Бургоса Бенгоэтчэа не паддаўся эмоцыям моманту і паказаў гульцу жоўтую картку, не паверыўшы ўсяму стадыёну La Cerámica.

Усяго за шэсць хвілін да гэтага Баэна ўбачыў першую жоўтую картку за жорсткі падкат Леа Баптыстаа, за што святкаванне каштавала яму выключэння з гульні.

Пау Торэс таксама быў падвергнуты санкцыям падчас пратэстаў, у той час як Марланэс, які быў на лаўцы запасных, таксама быў выдалены.

Нягледзячы на ​​жорсткасць санкцыі, а больш па такой прычыне, як сэнс, правіла ў дадзеным выпадку на баку арбітра. З Бургоса, Bengoetxea правільна прымяніў аплату, каб атрымаць жоўтую картку, таму што Баэна падняў кашулю праз галаву. «Гулец, які зняў майку або накрыў ёю галаву, павінен быць папярэджаны», — гаворыцца ў правіле.

Гол Баэна зрабіў лік 1-1 на табло ў матчы, у якім Альмерыя выйшла наперад у першым тайме з голам Мелера.

Па словах Марцінеса Монтора, арбітра ABC, «у свой час Медзіна Канталеха з болем у сэрцы павінен быў папракнуць Серхіа Рамаса за тое, што ён зрабіў тое ж самае і паказаў паведамленне Антоніа Пуэрта».

Алекс Баэна, які нарадзіўся ў горадзе Рокетас у Альмерыі, прыйшоў у моладзевую акадэмію Вільярэала ўсяго ў 11 гадоў. Гэта адзін з найбольш відавочных прыкладаў добрай працы Лланэзы з кар'ерам, спачатку ў якасці спартыўнага дырэктара і мэнэджара клуба, а потым у якасці дырэктара ў якасці дэлегата і віцэ-прэзідэнта, апошнюю пасаду ён займаў да свайго смерць з-за лейкеміі.

Мудрагелісты сцэнар гульні ўсё ж здзівіў. З дзесяццю «Вільярэал» павялічыўся і ў выніку выйграў гульню з голам Джэксана ў дадатковы час. Льянэза аддаў даніну вышыні сваёй фігуры.