Нідэрланды 2 (3) – 2 (4) Аргенціна: геній і яго галкіпер ратуюць Аргенціну

У гэтую пятніцу на стадыёне ў Лусаіле адбылося некалькі паранармальных з'яў. Дзіўныя падзеі, якія прывялі да страшэннай класіфікацыі Аргенціны ў паўфінал Чэмпіянату свету па пенальці, пасля матчу, які кіраваў месцам да другой паловы. Каманда «альбіселеста» дасягнула крайняй ступені пакут, таму што Ван Гаал узяў нечаканую гульню са свайго чароўнага сшытка ў апошнім куце другога тайма, калі Матэу Лахоз прызначыў штрафны ўдар на краі аргентынскай зоны. Бліскучы манеўр, рэалізаваны Вегхорстам, дазволіў Нідэрландам зраўняць лік і з прыўзнятым настроем перайсці ў дадатковы час. Калі яму гэта не ўдалося, гэта было таму, што брамнік Дыбу Марцінес падаў руку Месі ў фінальнай серыі серый і адбіў першыя два ўдары галандцаў.

• Нідэрланды Ноперт; Аке, Ван Дэйк, Тимбер; Дамфрыс, Дэ Йонг, Дэ Рун (Купмайнерс, 46), Блінд (Луук дэ Йонг, 64); Дэпай (Вегхорст, 78), Гакпо (Ланг, 113), Бергвійн (Бергуіс, 46)

• Аргенціна Дзібу Марцінес; Маліна (Манціэль, м. 105), Лісандра Марцінес (Ды Марыя, м., Отамендзі, Рамэра (Пецела, 78), Акунья (Тальяфіка, 78); Мак-Алістэр, Энца Фернандэс, Дэ Поль (Парэдэс, 66); Месі, Хуліян Альварэс (Лаўтара Марцінес, 82)

• Галы 1-0, Маліна, м. 35. 2-0, Месі, м. 72 (с.), 2-1, Weghorst, m. 84, 2-2, Weghorst, м. 90+10

• Пенальці (3-4) Ван Дэйк (промах), Месі (гол), Бергуіс (промах), Парэдэс (гол), Купмайнерс (гол), Манціэль (гол), Вегхорст (гол), Фернандэс (промах), Луук дэ Йонг (гол), Лаутаро (гол)

• Суддзя Матэу Лахоз (Іспанія). Ён папярэдзіў Вальтэра Самуэля (тэхнічны), Тымбера, Акунью, Рамэра, Вегорста, Луук дэ Ёнга, Лісандра Марцінеса, Парэдэса, Бергуіса, Ван Дэйка, Скалоні (тэхнічны), Месі, Отамендзі, Бергвійна, Манціэля

Аргенціна Я не гуляю ў футбол. Ён траціць хвіліны на лямпачку, каб з яе выйшаў джын. Ён - пачварны геній, з кароткімі нагамі, румянай барадой і сумным тварам; геній, які ніколі не ўсміхаецца. Аргенціна выклікае трывогу, але выклікае надзею, таму што астатнія дзесяць гульцоў ведаюць, што гэты геній, якім бы адсутным ён ні здавалася, нібы блукаючы па іншых светах, звычайна ўвасабляецца ў чароўны і непрадказальны момант. Матчы каманды albiceleste будуць вызначаць такім чынам у напружаным фільме, блуканні па полі, перадаючы мяч або абараняючы атакі суперніка, пакуль раптам, без vin à cuento, геній вырашае спусціцца з аблокаў і матэрыялізавацца для сегмент У гэтую пятніцу на стадыёне Лусайл гэтая амаль паранармальная з'ява адбылася на 36-й хвіліне, з'явіўся Месі. Ён давёў мяч да краю пляцоўкі і адфільтраваў пас на Науэля Маліну, які вытанчана пераадолеў лес галандскіх ног. Вынік быў такім жа простым, як намаляваць лінію на пяску. Маліна, які, магчыма, загадаў такое жаданне, скарыстаўся дарам геніяльнасці і забіў мяч у вароты Ноперта. Галандскі галкіпер глядзеў у прастору, не ведаючы, праклінаць сваю абарону ці патэлефанаваць Ікеру Хіменэсу, каб расказаць яму пра тое дзіўнае, што ён толькі што перажыў.

Да гэтага моманту ў гульні нічога не адбывалася. Некалькі атак тут, іншыя атакі там і адчуванне, што ні адна з дзвюх каманд не хоча ўзяць на сябе камандаванне аперацыямі. Нідэрландам больш спадабалася контратака, а Аргенціна пацерла лямпу. Была добрая камбінацыя ў зоне альбіселеста, у выніку якой Бергвійн кінуў міма варот, а Дзібу Марцінес упэўнена адбіў штрафны ўдар. Але ўсё гэта былі толькі смецце, запіскі ў бруднай, марнай бухгалтэрыі. Адзінае важнае здарылася на 36-й хвіліне і праявілася толькі на дзве-тры секунды.

У другім тайме Нідэрланды спрабавалі дамінаваць у гульні, але каманда Ван Гала ўжо не той завадны апельсін, які сціскаў супернікаў, пакуль тыя не выпусцілі сок. Яны не ведалі, як атакаваць аргентынскую абарону, і галандскі трэнер у канчатковым выніку павярнуўся да вялізнага Луук дэ Ёнга, каб убачыць, ці не ўпаў на яго мяч у зоне, і не пашанцавала. Аргенціна не надта клапацілася пра гэтыя стравы, таму што геній быў на волі. Калі б у Месі не было такіх смяротных і недакладных таварышаў па камандзе, колькасць галоў павялічылася б, але нам прыйшлося чакаць, пакуль Дамфрыс здзейсніць цвярозы абсурдны пенальці Акуньі, які ён наехаў у куце пляцоўкі, каб Аргенціна пацярпела. другі ў маркера. Месі акуратна паклаў мяч у сетку перад дакладна ашаломленым Нопертам.

Потым, калі ён убачыў, што бярэ самалёт назад у Амстэрдам, адрэагавалі Нідэрланды, якія з-за адсутнасці больш карысных рэсурсаў звярнуліся да самых простых і эфектыўных рэцэптаў. Ван Гал прадэманстраваў сваё майстэрства з заменамі, і Вегхорст, які толькі што сышоў, дакладна адбіў мяч галавой, які іншы, які выйшаў на замену, Бергуіс, падаваў яму з правага фланга. Матч, у якім ужо час ад часу праляцелі іскры, атрымаўся вельмі непрыгожым. Фол Парэдэса на Аке раззлаваў лаўку Oranje, члены якой кінуліся самі патрабаваць галаву аргентынскага паўабаронцы. Матэу вельмі пацярпеў, каб паспрабаваць навесці нейкі парадак, хоць у рэшце рэшт сутычка была вырашана паміж штуршкамі, і Парэдэс атрымаў жоўтую картку ў якасці сувеніра. Іспанскі арбітр дадаў дзесяць хвілін, і зборная Нідэрландаў падрыхтавалася ўрыўкамі аблажыць аргенцінскую штрафную. Гэта былі цьмяныя і заблытаныя атакі, але ў апошні момант галандцам удалося прабіць штрафны на мяжы пляцоўкі. Потым адбылося неймавернае. Аказалася, што ў апельсінаў таксама быў свой вар'ят геній, праўда, ён схаваў яго сярод старонак нататніка Ван Гала. Купмайнерс пагражаў прабіць па варотах, але замест гэтага аддаў мяч на Вегхорста, які схаваўся ў абароне. Да здзіўлення Аргенціны ў цэлым, галандскі нападаючы прабіў навес, да якога не дацягнуўся Дыбу Марцінес.

У дадатковы час Аргенціна больш атакавала і мела некалькі шанцаў вырашыць гульню, але не змагла вырваць нічыю. Яму давялося пачакаць да серыі пенальці, дзе Месі выявіў, што ў яго ёсць смяротны, але вельмі эфектыўны саюзнік у асобе Дыбу Марцінеса. «Альбіселеста» выйшла ў паўфінал. Харватыя надзея.