Іспанія 23 – 26 Данія: Іспанія сутыкнецца з Даніяй у паўфінале

Патрэбна была ідэальная гульня, але яе не атрымалася, але была Іспанія, якая зарабляла варыянты з бляскам, з менш камунальным Гансала Перэсам дэ Варгасам (эфектыўнасць 35%) і з шанцам забіць гол з сямі метраў у адсутнасць 45 секунд. Але камбэк не адбыўся і Данія, зноў жа Данія, адарвала зборную ад барацьбы за сусветнае золата. Як гэта ўжо адбылося ў 2021 годзе. Дзеючыя планетарныя чэмпіёны правялі 27 гульняў без паражэнняў і імкнуцца да трэцяга скіпетра запар. Іспанія, гонар якой да канца, будзе змагацца за бронзу, як гэта ўжо было ў 2021 годзе.

• Іспанія Перэс дэ Варгас (1); Македа, Фернандэс (3), Соле (4, 3п), Каньелас (2), Гвардыёла, Песінья; Алекс Дуйшэбаеў (3), Фігерас (1), Сердыё (3), Касада, Валера (1), Санчэс-Мігалон (1), Даніэль Дуйшэбаеў (1), Адрыёзола (1).

• Данія Ніклас Ландзін (Мёлер); Магнус Ландзін (2), Заўгструп (5), Гідсель (3), Хансен (4, 2б), Пытлік (6), Кіркелоке (1); Якабсен (3), Мольгаард, Хальд (1), Ёргенсэн (1)

• Забівайце кожныя пяць хвілін 3-3, 4-6, 5-9, 7-10, 10-12, 10-15 (тайм); 13-17, 15-20, 17-20, 20-21, 20-23, 23-26 (заключныя).

• Арбітры Шульцэ і Тоніс (Германія). Яны выключылі Македу (двойчы) і Одрыёзолу для Іспаніі і Магнуса Ландзіна, Кіркелоке і Заугструпа для Даніі.

Было 48 папярэдніх гульняў, з 21 перамогай паўночных краін, але не апошняй, у паўфінале Еўропы 2022; ні той з іншага чэмпіянату свету з добрымі ўспамінамі для нацыянальнай зборнай: той з 2013 года, калі ён перамог датчан і атрымаў другі тытул чэмпіёна свету.

Прайшло дзесяць гадоў, і абедзве каманды эвалюцыянавалі, вымушаныя змяніць пэўныя пазіцыі з-за ўзросту, але аднолькава трывалыя па сутнасці. Яны вельмі жорсткія, прынялі распранальню, якая ўбачыла, як Хаан Каньелас, цудоўны гід на гэтым чэмпіянаце свету, адчуваў сябе кульгаючым пасля дзвюх хвілін матчу - аднавіўся да канца першага тайма. Бетонны блок у абароне. І ў дадатак да агоніі, за гэтай сцяной, Ніклас Лэндзін, які стаў бясконцым. Там, таксама стомленыя ад чвэрцьфіналу рукі, Іспанія сутыкалася зноў і зноў. Македа, Касадо, Соле і нават браты Дуйшэбаевы ўбачылі, што іх галявыя моманты перайшлі ў рукі дацкага галкіпера. У той час як Пытлік і Саўгструп Енсэн адкрылі прорву: чатыры галы наперадзе (6-10 на 18-й хвіліне), якіх больш не было дзякуючы Перэсу дэ Варгасу, які ведаў, як стрымліваць жаданне датчан і трымаць сваю каманду ў гульні.

Рыбера таксама паспрабаваў гэта з табло, усведамляючы, што, магчыма, 80 хвілін зносу супраць Нарвегіі ўсё яшчэ важаць і што датчане, аднак, наўрад ці адчувалі якія-небудзь цяжкасці ў сваіх матчах, здольных перапыніць сутычкі і атрымаць дастатковую перавагу, каб не да неабходнасці пакутаваць у другіх гульнях: 43-28 супраць Бельгіі, 36-21 супраць Бахрэйна, 34-21 супраць Туніса, 33-24 супраць ЗША, 30-25 супраць Егіпта, 40-23 супраць Венгрыі і толькі адзін напружаны гульня супраць Харватыі 32-32. Рыбера папрасіў дадатковай дапамогі ззаду, трываласці, каб мець магчымасць быць Іспаніяй у контратацы. Там Перэс дэ Варгас працягваў рабіць хатняе заданне, там Анхель Фернандэс пачаў з'яўляцца з флангу, там яны гулялі ў абароне 5:1 з Каўлдзі Адрыёзолай, які дэстабілізаваў датчан і паказаў іх ногі, каб аднавіць пэўныя недахопы, скараціўшы лік да проста адзін гольф. Але разбавілі яго ў дзеянні са спыненым мячом. Лэндзін зрабіў выгляд, што Дані Дуйшэбаеў знік з яго тварам, але VAR абверг версію датчаніна. Аднак напружанасць матчу выльецца ў серыю штуршкоў і перапынак у добрай працы Іспаніі, якая разбалансавала зборную. Адтуль рэакцыя Іспаніі спынілася, і датчане вярнуліся, каб даць адрэзак, 15-10 у перапынку.

Як і перад Нарвегіяй, Іспанія не збіралася спыняць барацьбу, гульцы былі ўпэўненыя, што дэсант знізіць сваю эфектыўнасць, і яны павінны былі быць побач, калі гэта адбудзецца. Перад тварам праблем, рашэнняў; і Рыбера прапанаваў формулы, каб разблакіраваць стопер да атакі. Перэс дэ Варгас, які ведаў, як весці сваю каманду наперад і нават забіваў ад варот да варот, нястомны Одрыёзола, Санчэс Мігалон, Соле, Каньелас і Сердыё перавялі табло на пляцоўку. Частковы лік 3-0, так што датчане пачалі адчуваць ціск, што гэты супернік будзе пераследваць іх да фіналу (21-20 на 50-й хвіліне).

Заўсёды было больш свежасці ў ідэях і, перш за ўсё, у целах датчан, якія адрэагавалі на 0-3 4-0. Хаця Іспанія ўсё яшчэ збіралася працаваць над варыянтамі, каб працягнуць, чакаць таго цуду, які яны стварылі супраць Нарвегіі, не маючы магчымасці здацца: адна хвіліна, два галы, тайм-аўт, сем метраў. У гэтым запуску, рэзюмэ паўфіналу: іспанская прыхільнасць, цудоўны Landin. Данія зноў спыняе мужчын Рыберы ў сусветным паўфінале. Дакранаючыся да сябе, здымае расчараванне, таму што заўтра ёсць магчымасць дадаць да бронзы, у яго надзвычайны паслужны спіс за апошняе дзесяцігоддзе.

«У першай частцы мы шмат прапускалі кідкоў, шмат нас спыняў Ландзін. Ужо ў другім мы згулялі лепш, з Гансала, які выратаваў многіх, мы забілі гол, але гэтага не магло быць. Мы аблажаныя, але мы павінны працягваць. Мы паспрабавалі ўсё», — пракаментаваў Каўлдзі Адрыёзола пасля катастрофы.